Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

PARTİ İÇİ EĞİTİM VE ÖNEMİ...

Yusuf KARSAK

23 Eylül 2009, 19:42

Yusuf KARSAK

PARTİ İÇİ EĞİTİM VE ÖNEMİ

 

Parti içi eğitim her parti için önemlidir. Ama sosyal demokratlar için daha fazla önemlidir. Parti delegeleri, CHP delegeleri, üyeleri, Belediye meclis üyeleri, Belediye Başkanları, gençlik kolları, kadın kolları, bu kişilerin ve parti içindeki daha başka kişilerinde parti içi eğitim almaları şarttır. Bilhassa Ak Partinin görüş ve düşüncelerini ürütmek için dört dörtlük eğitim ve bilgiye sahip olmak gerekir. Her CHP üyesinde partinin tüzük ve programının olması gerekir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ le ilgili çok fazla bilgi sahibi olmaları gerekir. Ak Partiye karşı iyi muhalefet yapabilmek için dini konularda da doğru ve dürüst bir şekilde eğitilmeli, mesela Atatürk’ün Kuran-ı Kerim’le ilgili çalışması olarak Elmalılı Hamdi Yazır’a verdiği talimat çok önemlidir. Kuran-ı Kerim’i Türkçeye çevirttirmiştir. Atatürk CHP ilk genel başkanı olmasından dolayı, onunla ilgili bilgilerinin tam olması gerekir. Mesela Atatürk’ün çok iyi din bilgisinin olduğunu bilmeleri gerekmektedir. İlk Büyük Millet Meclisi’nin açılışında Atatürk, o zamanın imamlarından birisini çağırır Meclisin açılışı dua okunarak yapılır. Dua ve açılıştan sonra Atatürk imama söyle der,”Sayın hocam sizin işiniz burada biter, bundan sonrası bizim işimizdir, din işleri başka devlet işleri başka demiştir.”

Bilhassa belediye meclis üyelerimize devlet tarafından da bir hizmet içi eğitim verilmediğinden, mesela imar kanunu, kıyı kanunu, siyasi partiler kanunu seçim kanununu, orman kanununu, iş kanunu, 2B uygulamaları ile ilgili kanun, lecant hükmü nedir? Şehir planı nedir? Böyle bir eğitim verilmediği için parti kendi içinde eğitmesi lazımdır. Bundan önceki dönemlerde Antalya’nın bazı kazalarında 10–15 adet meclis üyesi ve bazı belediye başkanları bilgisizlikten dolayı ve ya okumadan imzaladıkları kâğıtlardan dolayı mahkemelere düşmüşlerdir ve neticede hapisle cezalandırılanlar olmuştur. İnsanların başına tahsilleri ne olursa olsun, başına gelenler bilgilerinin eksiklerinden oluşmaktadır. Bilmemek ayıp değildir, sorup ta öğrenmemek ayıptır.

Parti içi eğitimin siyasi partilerde çok önemi vardır. Bilhassa Türkiye Cumhuriyet Devletini kuran CHP’de yönetici durumunda olan arkadaşların ben bu işi bilmiyordum bilmeyerek yaptım hakkı yoktur.

Ak parti kendi partisi içinde örgütleme ile ilgili, insan ilişkiler ile ilgili ama iyi yönetirler ama yönetemezler, orası tartışılacak bir konudur. Halkla ilişkilerde başarıları var, bunu sebebi yönetici durumda olanların en az %60 imam hatip mezunu yani yönetici hem imam hem de hatip yani iyi konuşan durumundadır. Bundan dolayıdır ki CHP için parti içi eğitim çok önemlidir. Hatta Türkiye genelinde parti okulları açılmalıdır. Siyasetçi yetiştiren bir okul olması gerekir. Mesela Rusya’da 1917 ‘ler de krallığa karşı Bolşevik devrimi yapılmıştır. Başarının sırrı şuradadır; her vilayette her mahallede o zamanki yönetim devrim yapmadan önce her yerde Bolşevikler propogandistler yetiştirmiştir yani profesyonel siyasetçi yetiştirmiştir. Adamlar iyi bir eğitimle disiplinli bir çalışma ile o zaman ki krallığı bile yıkmışlar. Ben de Yusuf Karsak (Koca Yusuf ) olarak CHP içerisinde de eğitimli bir çalışma ile iktidar olunmasını talep ediyorum.

 

NOT; Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’ndeki hastalığım esnasında, bu hastanede görev yapan genel cerrah Op. Dr. Murat Aynacı’ ya ilgisinden ve tedavimi üstlenmesinden dolayı teşekkürlerimi iletirim.

 

 

                                                                       YUSUF KARSAK (KOCA YUSUF)

Bu haber 2942 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara