Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

ZEKİCE...

Zeki KIRDEMİR

23 Eylül 2009, 16:59

Zeki KIRDEMİR

BİNALARA ÇATI ŞARTI GETİRİLMELİ

 

 

İyi-kötü bir turizm sezonunun sonuna geldik sayılır. Genelde Türkiye’nin özelde Kaş’ın, Kalkan’ın turizm değerlendirmesi, ayrıca, başlı başına ele alınması gereken bir konu. İlerleyen günlerde bu konuya da değineceğiz. Bugün ele alacağımız konu, yeni başlayacak olan “inşaat” sezonuna göz atmak, önerilerde bulunmak.

 

Turizm bölgelerinde yaşayanlar bilirler ki, kasım 1 dedi mi iş makineleri çalışmaya başlar. Bölge tam bir “şantiye” konumuna girer. Günün her saati, hatta gece bile “tak-tak”ların çalışmalarına yıllarca tanık olduk, bu yıl da tanık olacağız. Buna rağmen, tüm yöneticiler dahil, kabullenilmese bile, bir gerçektir “çarpık yapılaşma”. Hemen her toplantıda çevre düzenlemesinden, imar durumlarından, görüntü ve ses kirliliğinden “dert yananlar” da bilirler ki, hiçbir şey söylenildiği, kağıtta yazıldığı gibi değildir. Her şey aklın-mantığın seçtiği biçimde yerine getirilir ve kimse de buna “dur” demez, diyemez…

 

Her ne kadar inşaat sezonu başlamadan önce bir takım önlemler alınıyor olsa bile sezonda sıkıntıların yaşandığı da bilinen bir gerçektir. Biz yine de hatırlatalım:

 

Birincisi; özellikle inşaat alanlarını çevreye verdiği kirlilik. Örneğin, temel açmak için kazılan toprak -taş demek daha doğru- aylarca hafriyatın taşınması için bekler. Sadece temelin atılacağı alan açıkta bırakılır, yani temizlenip çevresindeki moloz yığınları nedense hep unutulur. Trafik yolu yaya yolu çoğu zaman zarar görmüş, hatta hiç kullanılamaz olsa bile bu görülmez. Ayrıca, inşaata izin veren yetkili makamlar bu işi sanki bilmez. Yani çevre düzenlemesi çoğu zaman “unutulur” veya “unutulmuş(!)” gibi davranılır.

 

Kaş’ta asıl üzerinde durulması gereken konu, yeni yapılacak inşaatlarda ÇATI sisteminin ZORUNLU hale getirilmesi, yapılacak inşaatlarda, SIFIR ÇATI planı yoksa inşaatlara İZİN VERİLMEMESİ olmalıdır.

 

Bir önceki sayımızda Kaş’ın 1953 yılında çekilmiş fotoğrafından söz etmiş, o yıllarda bile Kaş’ta tek bir evde-binada TERAS olamadığını, hepsinin ÇATILI olduğunu yazmıştık. Peki neden çatı şart olmalı?

 

Şehir imar planına göre binaların üç katlı olmasına izin verildiği söyleniyor. Oysa kimi inşaatlarda “kot” farkı nedeniyle bu yapılar dört kat, kimi yerde beş kata çıkabiliyor. Bu yetmezmiş gibi, binalara çatı yapılmadığından TERAS bırakıldığından ve bina sahibi uygun bir zamanda –ki bu ya seçimlere denk getirilir ya da bir tatil zamanına- KAÇAK olarak yapılan ÇEKME KAT la beraber binalar bir anda  beş veya altı kata çıkabiliyor.

 

Peki, bu çekme kaçak katların planda, projede yeri var mı? Bu inşaatın oturma ruhsatını kim verecek? Hangi mühendisin, mimarın kontrolünden geçer? Kim elektrik bağlar? Kim suyunu verir?

 

Ayrıca KAÇAK yapılan bu katlar birbirlerine emsal gösterilerek diğer binalarda da devam eder.

 

Peki, yetkili merciler sormazlar mı adama: “Kardeşim, senin planında, projende böyle bir şey yok. Sen bu yetkiyi nerden alıp yapıyorsun?” diye.

 

KAÇAK yapılan bu katların yıkımına kim karar verecek veya tersinden söylersek, var mı böylesi kaçak katları yıktırabilecek-yıkabilecek bir yetkili merci-makam?

 

Yaparken ve oturma izni verilirken kontrol edilmezse iş bittikten sonra hiçbir şey yapılamıyor tabii. Bunu bu zamana kadar yaşadık, gördük. Dileğimiz bundan sonra olmaması.

 

Sonuç olarak; hem bunları yapacaksın, hem de AB’ye girdik, giriyoruz diye bağıracaksın.

 

Yok öyle… Bu kafayla AB’ye girsen ne yazar, girmesen ne yazar?..

 

Sen önce evinin önündeki çöplüğü temizle!

 

           

 

Bu haber 1740 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara