Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

DİNGİL KAYIYOR, SİFON ÇEKİLİYOR..

Zeki KIRDEMİR

27 Haziran 2010, 17:27

Zeki KIRDEMİR

ZEKİCE…

 

DİNGİL KAYIYOR, SİFON ÇEKİLİYOR…

 

Geçen gün eşi Alman olan bir arkadaşımla ülke geneli üzerine sohbet ederken, laf dönüp dolaşıp, Alman haber programlarına geldi.

 

Arkadaşımın kurduğu cümle şöyle:

 

“Yaklaşık bir saattir olayları ve günceli konuşuyoruz. Laf arasında, Anayasa Mahkemesinin ne yönde karar verebileceğini de yorumladık. CHP’ deki gelişmeleri konuşmadık bile… Açılım, her gün kalkan cenazeler, yapılan operasyonlar, Ergenekon’ a yeni eklenenler, selden – fırtınadan ölenler… bunları hiç anmadık bile… yani konuşulacak öyle şeyler var ki… her saat, her dakika yeni bir gündem… Ya Alman TV haber kanalları… biliyor musun haber programlarında “kayda değer konuşulacak” bir şey bulamadıklarından, yarım saatlik haber programının 20 dakikası, hava durumunu anlatmakla geçiyor… yani havadan – sudan konuşuyorlar… Şimdi belki futbol ağırlık kazanır…”

 

Bu konuşma üzerine, kalkıp dükkanımın önüne gidip oturup, kös – kös düşünmeye başladım.

 

Neyi mi?!

 

Yazmaya kalksam sayfalar dolar. Ola ki Genel Yayın Yönetmenimiz Özer YILMAZ fırsat verse tam sayfa yazarız. Daha açık deyimle, “patron” her köşe yazarına – kendisi de dahil – “alın bu sayfayı sırf köşe yazısıyla doldurun” derse, inanıyorum ki her köşe yazarı, ayrı ayrı konularda, tüm sayfayı tutacak şekilde yazar. Yani, ülke gündemi o kadar yoğun ki, gerçekten, her saat başı gündem değişiyor… Bunu TV’ ler deki “son dakika” gelişmelerinden de görüyoruz.

 

Son bir aydaki ülke gündemini sarsan olayları sadece alt alta sıralasak, sanırım bu köşe yetmez.

 

Ancak hemen hemen bu ülkenin topraklarında yaşayan herkesi, şöyle veya böyle yakından ilgilendiren veya ilgisini çeken Gazze - Filistin – İsrail en çok konuşulandı.

 

Neler yazılıp – çizilip – söylenmedi ki ? Neredeyse “savaş ilan edilecek” duruma geldik, getirildik, getirdiler.

 

Olayın detayına girmiyorum. Etrafta, öylesine bilgi kirliliği var ki, nereye baksan, bir tarafına “pislik” yapışıyor.

 

Aslında işin görülmeyen yanına bakınca – tabi iç siyaset olarak -  “dincilerin”, “dincilikten ekmek yiyenlerin” kavgasının olduğu açıkça görülebiliyor.

 

Boş atıp, dolu tutmaya çalışan, kürsülerde, “afurmayı – pafurmayı” çok seven Recep Bey, konuşmalarıyla yine etrafı “bulandırdı”… bilirsiniz, bulanık suda avlanmak kolaydır, ama bu sular öyle Rize’ nin sığ derelerine, hatta Kasımpaşa’ nın Haliç kıyısındaki ayak sokulan, bol “taharetli” bulanık suyuna hiç benzemez.

 

Çünkü bu sular, adamın “dingilini” kaydırıyor…

Evet… evet… dingilini…

 

Bende bilmiyordum, Birgün gazetesi yazarı Melih Pekdemir’ den öğrendiğimize göre, “eksen” in sözcük anlamı “dingil”miş… Yani bulanık suda balık avlamaya çalışmak, adamın “dingilini” bile kaydırıyormuş.

 

Gerçi bu halkın “kayılmayan” hiçbir yeri kalmadı ya…her neyse…bu başka bir yazı konusu…

 

Evet… gelelim Gazze’ ye…Filistin’ e… Hamas ‘a…. İsrail’ e ve de El Fetih’ e…

 

Attığı ve atacağı adımlarla ülkenin dingilini kaydırdığı iddia edilen Recep Bey, o davudi sesiyle kürsüden nasıl kükredi…

 

“Hamas terör örgütü değildir.”

 

O diyorsa doğrudur… çünkü tek doğruyu O bilir…

 

Peki Hamas denen o dinci örgüt, Filistin’ e gökten zembille mi indi? Vahiy yoluyla mı indiler gökten saf-saf Filistin topraklarına… Gazze’ yi El-Fetih ‘ten “temizlemek” için, az mı kardeş – Müslüman kanı döktüler… El-Fetih solcu örgütse ve İsrail’ e karşı, Emperyalizme karşı savaşıyorsa, bu örgütü yıkmak için İsraille işbirliği yapan Hamas, kim adına, Müslüman Filistin halkı adına mı savaşıyordu, İsrail korumalığı altında ?!!

 

Recep Bey bir adım daha ileriye giderek yine aynı söylemini sürdürüyor.

 

“Biz Gazze’ ye gireriz. Bizim Gazze’ ye girmemize kimse engel olmasın. Onlar Irak’ a girerken kimse laf etmiyor da, biz Gazze’ ye gidince neden laf ediyorlar”.

 

Helal olsun… ne diyelim… Amerika’ ya böyle kafa tutan bir söyleme şapka çıkarırız… Ama; Amerika’ nın Irak’ a girmesiyle, bizim Gazze’ ye gitmemizin arasında çok fark var. ABD Irak’ ı işgal etti… Yoksa bizde Filistin’ i mi işgal etmeye gideceğiz?!!

 

Haydi, Filistini – Gazze’ yi işgal için gitmedik. Sadece, milyonlarca Müslüman, sözüm ona Hamas’ a yardım için gittik.

 

Peki o zaman, El Fetih, FKÖ, İsrail’ e karşı savaşırken aklınız neredeydi? FKÖ Müslüman değil mi? Hamas denen “dinci” örgüt İsrail’ e karşı savaşırken “haklı”, sol örgüt FKÖ – El fetih İsrail’ e  - Emperyalizme karşı savaşırken “terorist”…

 

Yapmayın… güldürmeyin adamı…

 

Birleşmiş Milletlerden, İsrail’ i kınayan karar çıkarttık diyorsunuz. Oysa BM’ nin kınadığı tek şey olayın yapılışı ve failleri… Sonuç bildirgesinde tek bir İsrail’ in kınandığı “yazısı – satırı – sözü yok…

 

Yine geçen hafta toplanan Asya zirvesinden ve Arap İşbirliği formundan, İsrail’ i kınayan bir bildiri, bir karar yok…

 

Ama lafa gelince ortalıkta mangalda kül kalmıyor. Üfür – üfürebildiğin kadar…

 

Evet, Türkiye’ nin dingili kayıyor. Dingili kaydıranların niyeti belli.

 

Hani başdanışmanın, Zapsu’ nun söylediği zaman artık yaklaşıyor gibi. “Sifonu çekip, delikten aşağı süpürmenin” zamanı geldi…

 

Filimin esas oğlanı ABD ve yardımcı oyuncuları AB artık bu filme seninle devam etmek istemiyorlar. Ama şöyle- ama böyle sifonu çekecekler.

 

Yok eğer, ben ABD ve AB’ den umudumu kestim, artık ARAPLARLA ve Ortadoğu ‘da oyuna devam edeceğim diyorsan onu da Recep bey siz bilirsiniz…

 

Zaten dingil kaymış… Artık nereye toslarsak…

 

 

 

Bu haber 2761 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara