Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

1 MAYIS'TA ALANLARDA "MEYDANLARDAYIZ"

Zeki KIRDEMİR

27 Haziran 2010, 16:30

Zeki KIRDEMİR

ZEKİCE

 

1 MAYIS’ TA ALANLARDA – MEYDANLARDAYIZ…

 

Öncelikle, Dünya İşçi sınıfının Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele günü olan 1 Mayıs, emekten yana olan tüm herkese, kutlu olsun.

 

Bir dönem “ bahar bayramı” olarak “yutturulmaya”, “uyutturulmaya” çalışılan 1 Mayıs, neden işçilerin birlik ve dayanışma günüdür?

 

1800’ lü yıllarda, günde 14 – 16 saat çalışan işçiler, çalışma sürelerinin 8 saate indirilmesi için, mücadele etmeye karar verdiler.

 

İlk 1 Mayıs düşüncesi, 1856 yılında Avustralyalı işçilerden ortaya çıktı. İşçiler 8 saatlik işgünü için çeşitli toplantılar, eğlenceler, gösteriler düzenlediler.

 

1866 yılında Uluslararası İşçi Birliği ( I. Enternasyonal) dünya işçilerine 8 saatlik işgünü için mücadele çağrısı yaptı. Aynı yıl 1 Mayıs’ ta, Amerika’ nın hemen her yerinde, zencisiyle – beyazıyla tüm işçiler, grevler, eylemler, mitingler düzenlediler. Şikago’ da 200bin işçi iş bıraktı. Bunun karşısında burjuvazi, elbette boş durmadı. Yüzbinlerin katıldığı eylemi sabote ederek, kitlelerin üzerine bomba attılar. Aynı olaylarda tutuklanan 4 işçi lideri “gözdağı” verilmek için “idam” edildiler. Binlerce işçi, işten çıkartılırken, binlercesi de “tehdit” edildi.

 

Amerikan İşçi Federasyonu 1888’ de 1 Mayıs şehitlerinin anısını yaşatmak için, 8 saatlik işgünü kabul edilinceye kadar, her yıl 1 Mayıs’ ta “grev yapılması” kararı aldı. Bu karara Belçika, Almanya, İngiltere, Fransa da katılmaya karar verdi.

 

1889 yılında Uluslararası İşçi Kongresi ( II. Enternasyonal) tarafından, Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle, 1 Mayısı “işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kabul etti.

 

1 Mayıs göstermiştir ki, dünyada “çalışan” ve “çatışan” iki sınıf vardır. İşçiler ve kapitalistler, yani emek ve sermaye… Kapitalist – emperyalistler dünyanın her ülkesinde, işçi sınıfının “emek gücünü” sömürerek iktidarlarını sürdürmektedirler. İşçiler her ülkede “karın tokluğuna” çalışmaktalar. Yani sistem, işçi sınıfının sömürüsü üzerine kurulmuştur.

 

Yine 1 Mayıs göstermiştir ki, işçi sınıfı örgütlenmeden, bilinçlenmeden, bir araya gelmeden, hiçbir hak elde edemez. Dünyada sömürü düzenini yok edecek olan tek sınıf işçi sınıfıdır. Emperyalizme ve oligarşiye karşı mücadele etmenin yolu örgütlü mücadeleden geçer.

 

Türkiye ‘de Osmanlı döneminde ilk 1 Mayıs 1909 yılında kutlanmıştır. 1920 yılında, padişahın yasağına rağmen, İstanbul’ da büyük bir gösteri düzenlendi. 1921 yılında işgal altındayken bile, işçiler 1 Mayısı “anti – emperyalist” bir gösteri olarak kutlamışlardır. 1924 yılında 1 Mayıs gösterileri yasaklanmıştır. 1928’ de, işçi sendikaları kapatılmıştır.

 

Uzunca bir dönem “bahar bayramı” yutturmacasıyla karşımıza çıkartılan 1 Mayıs işçi bayramı, 1976 yılında, yüzbinlerin katılımıyla İstanbul, Taksim’ de kutlanmaya başlandı.

 

1977 yılında, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçen ve 37 emekçi – işçi – öğrencinin katledilmesiyle, yeni bir “yasak” dönemine geçildi.

 

Yani 1 Mayıs, işçilerin bayramı, “korkulu rüya” haline geldi.

 

12 Eylül döneminden sonra çeşitli alanlarda “ kutlanan” 1 Mayıs işçi bayramı, YILLARCA VERİLEN AMANSIZ VE KARARLI MÜCADELE SONRASI, TEKRAR BU YIL, İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN, EMEKTEN YANA OLAN GÜÇLERİN ÖDEDİĞİ BEDEL SONRASI, HAKLI MÜCADELENİN MEYVESİ OLARAK TAKSİM’ DE 1 MAYIS ALANINDA KUTLANACAK.

 

Bizlerde, yerelde yaşayanlar olarak, kalbimiz, yüreğimiz Taksim’ de olsa bile, Kaş’ ta bu yıl ikincisi düzenlenen 1 Mayıs Miting ve Yürüyüşünde yerimizi alacağız.

 

Emekten yana tüm güçleri, tüm insanları bu toplantıya davet ediyor ve ekliyoruz;

 

SELAM OLSUN DÜNYA İŞÇİ SINIFININ BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜNE,

 

1 MAYISTA ALANLARDAYIZ – MEYDANLARDAYIZ…

 

YAŞASIN 1 MAYIS…

Bu haber 1896 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara