Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

ÇOCUK EĞİTİMİNDE SPOR...

Mustafa UMUT

23 Eylül 2009, 17:45

Mustafa UMUT

ÇOCUK EĞİTİMİNDE SPOR

 

Eğitimin bütünlüğü içinde sporun yerini yadsıyamayız. Son yıllarda Beden Eğitimi kavramı içinde spor ayrı bir alan olarak karşımıza çıksa bile, beden Eğitimi formu içinde ele alınmak durumundadır.

Teknoloji ilerledikçe oluşturulan makineler ve araçlar insanları biraz daha hareketsizliğe yöneltmekte ve bunun sonucu olarak da birtakım hastalıklara neden olmaktadır. Burada bilmemiz gereken konu, hareketin organizmanın normal fonksiyonlarının devam ettirilmesinde ve sağlıklı olmasında önemli işlevi olduğudur.

Spor; gelişmekte olan çocuklar için sadece organik sağlık ve gelişmek için değil; iyi bir kişiliğin gelişmesi, iyi sağlığı için de gereklidir.

Bugün sporun bir eğitim aracı olarak çocuğun her yönden gelişmesinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Sportif oyunlara bir ekip üyesi olarak katılması; çocukta yardımlaşma, beraber çalışma, diğer ekip elemanlarına ve oyun düzenine saygılı olma gibi duygularını geliştirir.

Günümüzde Beden Eğitimi ve spor Eğitimi konusunda devletin ve ailelerin vermesi gereken önem, her boyutu ile karşımıza çıkmaktadır. Şu gerçeği tekrarlamakta yarar görmekteyim; gelecek nesillerin sağlıklı, başarılı ve her yönden güçlü olmaları, onlara verilecek iyi bir eğitimle olasıdır. Beden Eğitimi ve spor Eğitimi bunun gerçekleştirilmesi için önem bir araç olacaktır.

Beden Eğitimi ve sportif faaliyetlerin özürlü çocuklar içinde önemli bir uğraş olduğu, kişilik gelişmesinde, topluma uyum sağlamada özenli araç olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Beden eğitim ve spora verilecek önem, gelecek nesillerin sağlam, sağlıklı, güvenli, ahlaklı yetişmeleri için önemli bir yatırımdır.

Bazı ailelerin çocuklarının beden eğitimi derslerine girmemeleri için rapor aldıklarını görüyorum. Bu davranışlarını olumlu görmüyorum. Gerçekten rapor alması gerekenler var; yeni ameliyat olanlar solunum ve dolaşım sistemlerinde problemli öğrencilerin rapor almaları doğal. Fakat hiçbir özrü olmadan, sadece beden Eğitimi dersini gereksiz görüp çocuğunun çok yorulduğunu ileri sürerek bu sebeplerle rapor alan velileri görüyorum ve çok üzülüyorum.

Herkesin spor yapabildiği günler diliyorum.

 

Sevgiyle…

 

 

 

 

Bu haber 2005 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara