Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

'KALKAN'DA KAÇAK VİLLA' HABERİNE TAZMİNAT

'KALKAN'DA KAÇAK VİLLA' HABERİNE TAZMİNAT

Tarih 08 Nisan 2010, 21:40 Editör Özer YILMAZ

Antalya'nın Kaş İlçesine Bağlı Kalkan Beldesi'nin Kalamar Koyu'nda, İmar İzni Bulunmadığı İddia Edilen Tarım Arazisine 34 Villa Yapıldığına İlişkin Haberi Yazan Gazeteci Hakkında, Haberde Adı Geçen Eski Anap ve AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer Tarafından 10 Bin Lira Tutarında Tazminat Davası Açtığı Bildirildi.

'Kalkan'da Kaçak Villa' Haberine Tazminat Davası

Antalya'nın Kaş İlçesine Bağlı Kalkan Beldesi'nin Kalamar Koyu'nda, İmar İzni Bulunmadığı İddia Edilen Tarım Arazisine 34 Villa Yapıldığına İlişkin Haberi Yazan Gazeteci Hakkında, Haberde Adı Geçen Eski Anap ve AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer Tarafından 10 Bin Lira Tutarında Tazminat Davası Açtığı Bildirildi.


Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan Beldesi'nin Kalamar Koyu'nda, imar izni bulunmadığı iddia edilen tarım arazisine 34 villa yapıldığına ilişkin haberi yazan gazeteci hakkında, haberde adı geçen eski ANAP ve AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer tarafından 10 bin lira tutarında tazminat davası açtığı bildirildi.
Haberi yapan yerel Likya Haber Gazetesi muhabirlerinden Yusuf Yavuz ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Özer Yılmaz, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği yöneticileriyle birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, dava konusu ve habere konu olan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Muhabir Yavuz, Kalamar Koyu'nda, denize sıfır noktada 34 villanın yapıldığı arazinin belediye kayıtlarında da görüleceği gibi tarım alanı niteliğindeki zeytinlik ve imar yasağı olan koruma altındaki bir bölge olduğunu, villaların yer aldığı parsellerin sahipleri arasında eski milletvekillerinden Hasan Özyer'e ait Fethiye merkezli Denizhan A.Ş'nin bulunduğunu anlattı.

İmar planlarında tarımsal alan gözükmesine karşılık yaklaşık 130 dönümlük koydaki araziye kümes ruhsatı alınarak villa yapıldığını ve satışına başladığını öne süren Yusuf Yavuz, şöyle dedi:


'Villaların inşası sırasında Kıyı Yasası ihlal edilmiş, özel düzenlemeler dışında çivi çakmanın bile yasak olduğu kıyıya iskele yapılmış, villaların bahçelerine de havuz inşa edilmişti. Kamuya ait bir koy en hafif ifadeyle tahrip edilerek bozulmuştu. Oysa bu tür alanlardaki yapılaşmayı düzenleyen ilgili yönetmeliğe göre, söz konusu alanda yalnızca bir ailenin barınabileceği ölçüde konut, kümes, mandıra veya tarımsal ürünlerin işlenebileceği atölyelerin yapılmasına izin veriliyordu.'
Haberinin tamamen doğru ve nesnel verilere dayandırıldığını, isteyenlerin fotoğraflarla da kayıt altına alındığı gibi gelişmelere görsel olarak da bakabileceğini vurgulayan Yavuz, haberin yayımlanmasının ardından CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün konu hakkında TBMM'de soru önergesi vermesi ve Antalya Valiliği ile Kaş Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturma başlatmasının da kendilerini doğruladığını anlattı.

Yusuf Yavuz, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye yönelik başka bir amacı olmayan bu habere dayanılarak dava açılmasını, güç koşullarda görev yapan gazetecilere
'gözdağı ve susturma girişimi' olarak gördüklerini savundu. 'Basının 'yandaş olanlar' ve 'olmayanlar' şeklinde derin bir ayrışmayla gerçek işlevinden uzaklaştırıldığı bu dönemde ülkenin en değerli hazinesi olan doğal varlıklarının korunmasında ve geleceğe aktarılmasında özgür basının ne denli önemli olduğunu bir kez daha anımsatıyoruz' diyen Yavuz, gelişmeleri izleyeceklerini, gözdağı ve tehditlere aldırmadan görevlerini yapacaklarını kaydetti.

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Tuncay Koç da açılan davayı basın özgürlüğünü ihlale yönelik bir girişim olarak gördüğünü söyledi. Koç, davaya konu olan haberde hiç bir gerçek dışı unsur olmamasına rağmen tazminat davası açılmasının bir anlamda yasal sansür uygulaması olarak da değerlendirilebileceğini ifade etti.


 Hem suçlu hem güçlü
  
Kaş'ta yayımlanan yerel Likya Haber Gazetesi, geçen ay, 'Yusuf Yavuz' imzasıyla yayımladığı haberde, Kalkan Kalamar Koyu'nda, denize sıfır tarım arazisi üzerindeki zeytinliklerin yok edilerek, kümes ruhsatı alınmak suretiyle 34 villa yapıldığını ve İngiliz vatandaşlarına satıldığını haber yapmış, haber ulusal basında da yer bulmuştu.

(YB-BNY-ADA) - ANTALYA (Anadolu Ajansı)

Bu haber 2618 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KALKAN HABERLERİ

Kalkan Karayoluna Kaya Düştü

Kalkan Karayoluna Kaya Düştü Kalkan-Fethiye D400 Karayoluna Lavanta Evleri kısmından kaya parçası düştü. Sabah 09.45 sıralarında meydana gelen k...

Kalkan'da Bağlama Öğreniyorlar

Kalkan'da Bağlama Öğreniyorlar Kalkan Beldesi, Çavdır ve Sarıbelen köylerinde bağlama kursu açıldı. Kurslara aralarında mimar, öğretmen, ev kadını...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle