Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

Bezirgân Ambarları Korumaya Alındı

Bezirgân Ambarları Korumaya Alındı

Tarih 20 Aralık 2012, 02:12 Editör Özer YILMAZ

Bezirgan Köyü'nde Likya lahitlerinden esinlenerek yaklaşık 350 yıl önce yapılan 125 tahıl ambarları, koruma altına alındı

Tarihi Bezirgân Ambarları Korumaya Alındı

Bezirgan Köyü'nde Likya lahitlerinden esinlenerek yaklaşık 350 yıl önce yapılan 125 tahıl ambarları, koruma altına alındı.

Haber: Tarihi Bezirgân Ambarları Korumaya Alındı

Bezirgan Köyü'nde Likya lahitlerinden esinlenerek yaklaşık 350 yıl önce yapılan 125 tahıl ambarları, koruma altına alındı. Bölge halkı tarafından depo olarak kullanılan yan yana dizili ve birer lahdi andıran 125 ambar restore edilerek turizme kazandırılacak.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kaş ve Kalkan bölgesinin ticaret merkezi konumundaki Bezirgan Köyü'ndeki tarihi tahıl ambarları farklı mimari ve ahşap dokusuyla görenlerin ilgisini çekiyor. Tam 350 yıl önce Likya lahitlerinden esinlenerek aynı şekilde sedir ağacından iç içe yapılan ambarlar, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yıkılmaya başladı. Biri taş olmak üzere yan yana yapılan 125 ambardan bir kısmı günümüzde halen bölge halkı tarafından tahıl saklamak amacıyla kullanılıyor.

Bölgede turizmin gelişmesiyle tarım yerine turizme yönelen vatandaşların, daha önce bakım ve onarımını yaptıkları ambarları kaderine terk etmesi üzerine Kaş Kaymakamlığı devreye girdi.

Mimari özelliğiyle Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne de konu olan çivi kullanılmadan yapılan, ahşap işçiliğiyle önemli bir kültür motifini oluşturan ambarların korunması için Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya Antalya Anıtlar Kurulu'na başvurdu.

Kaymakamlığın talebini inceleyen Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi tarafından görsel belge ve belgesel video niteliğinde devlet arşivine aldığı 125 ambarı korumaya aldı. Kararın ardından Kaymakam Selami Kapankaya, Kaş Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Aydın Bezirgan Köyü'ne giderek köy muhtarı Turan Altaca rehberliğinde ambarları inceledi.

TARİHİ AMBARLAR KORUMAYA ALINDI

Köy Muhtarı Turan Altaca'ya Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararı hakkında bilgi veren Kaymakam Kapankaya, koruma kararından sonra ambarların gelişi güzel kullanılamayacağını söyledi. Kapankaya, Bezirgan Ambarları'nın tarihi Likya Yolu'nda bulunmasının turizm açısından değerinin daha da arttırdığını anlattı. Kaymakam Kapankaya, "Buradaki ambarlar bize geçmişten kalan bir miras. Konun basında yer almasının ardından zaten öneminin farkında olduğumuz ambarların değerini daha iyi anladık. Bu haberler aynı zamanda tanıtımını yaptı. Ambarlar, Likya lahitlerinden öykünerek yapılmış. Bu açıdan önemli birer mimari eser" dedi.

RESTORE EDİLECEK

Antalya Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulu'na ambarların korumaya alınması için başvuruda bulunduklarını vurgulayan Kaymakam Kapankaya, müracaatlarının kabul edildiğini söyledi. Koruma kararının tek başına yeterli olmadığını kaydeden Kaymakam Kapankaya, "Bunların içinde yıpranmış olanlar var. Yıkılacak durumda olanlar var. Bu noktadan sonra gerekli projeleri hazırlayarak, tahrip olanları onarmak ve bu kültürel varlığımızı turizmin hizmetine sunmak istiyoruz. Bu kültürel varlığımızın Türkiye'ye tanıtılmasında katkısı olan basın kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Bezirgan Köyü Muhtarı Turan Altaca, "Atalarımızdan kalan 350 yıllık geçmişe sahip ambarlar bize miras kalmış. Şu anda korumaya alınmış olması bu tarihi dokuyu koruyacaktır" dedi.

Bu haber 2106 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖYLERİMİZDEN HABER

Kaş'a giderken Kaza...

Kaş'a giderken Kaza... Antalya'nın Kaş İlçesi Palamut Köyü'nde oturan Sami Karagül, yakını 35 yaşındaki Yusuf Karagül ve 36 yaşınd...

Cenneti korumak için

Cenneti korumak için WWF Türkiye'nin yürüttüğü Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi Deniz Yönetim Planı ve Uygulaması projesi tamaml...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle