Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

PATARA PANELİ YAPILDI

PATARA PANELİ YAPILDI

Tarih 06 Şubat 2011, 00:42 Editör Özer YILMAZ

KAŞ'IN ÇEVRE DEĞERLERİ VE SORUNLARI TOPLANTISI -PROF. DR. SENCER ŞAHİN: -"TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLMEMELİ, KONSERVASYON, EDİLMELİ YANİ OLDUĞU GİBİ KORUNMALIDIR"


KAŞ'IN ÇEVRE DEĞERLERİ VE SORUNLARI TOPLANTISI -PROF. DR. SENCER ŞAHİN: -"TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLMEMELİ, KONSERVASYON, EDİLMELİ YANİ OLDUĞU GİBİ KORUNMALIDIR"


Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü eski başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, antik kentlerin, antik yapıların restore edilmesi yerine olduğu gibi korunması gerektiğini bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü eski başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, antik kentlerin, antik yapıların restore edilmesi yerine olduğu gibi korunması gerektiğini bildirdi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Kaş Şubesi tarafından düzenlenen "Batı Akdeniz- Kaş Çevre Değerleri ve Sorunları" konulu toplantı Belediye Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya, Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Toplantıda konuşan Prof. Dr. Sencer Şahin, kültür mirasıyla yaşamanın gerçekten çok zor olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Şahin, "Tarihi yapılar restore edilmemeli, konservasyon, edilmeli yani olduğu gibi korunmalıdır. (Yıkılmış bir tarihi binayı yapalım turist gelsin diyoruz) ama bu yanlış. Aslını korumak lazım. Yani son durum bina olduğu gibi yıkık kalsın" diye konuştu.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Kaş Şube Sorumlusu Dr. Munise Ozan, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi ile ilgili bilgi verdi. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin büyük bölümünün Kaş, diğer kısmının Muğla'nın Fethiye ilçesi sınırları içerisinde olduğunu anlatan Ozan, bölgede toplam 5 belde ve 4 köy bulunduğunu kaydetti. Bölgenin sahip olduğu ekolojik, doğal, kültürel, tarih değerleri korumak ve doğal tarihsel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasının güvence altına alınması amacıyla Patara'nın, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini hatırlatan Ozan şu bilgileri verdi:

"Birleşmiş Milletler Çevre Programı kapsamında Barselona sözleşmesi 16 Şubat 1976'da imzaya açılmış, 9 Şubat 2004 yılında Akdeniz'in deniz çevresinin ve kıyı alanlarının korunması sözleşmesi olarak yürürlüğe girmiş ve ülkemiz de 2002 yılında taraf olmuştur. Protokollerde Akdeniz'de Özel Koruma Alanları oluşturulması benimsenmiştir."


Patara ve imar planları hakkında bilgi veren Arkeolog-yazar Nermin Bayçin de, Patara Antik Kentte yoğun yapılaşma bulunduğuna değinerek, şunları söyledi:

"2008'de faaliyete geçen koruma amaçlı imar planı birinci derece arkeolojik doğal sit alanı tarım amaçlı konut ve pansiyon yapabilirsiniz. Yapılacak her imar planı için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin alınması gerekir. Özel çevre koruma açısından Patara Antik Kentiyle, kumsal plajıyla çok önemli. Burada yapılan 400 villanın hiçbir gerekçesi yok. 400 villa gelecekte 750 ve 2 bini bulacak. Birinci derece doğal sit ve birinci derece arkeolojik sit alanı olan Patara'da yapılaşmaya izin verilmemesi gerekir."

Bu haber 5036 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KAŞ HABERLERİ

Dört yılı bir kitapla anlattı

Dört yılı bir kitapla anlattı Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin, dört yıllık çalışmalarını bir kitapla kamuoyuna anlattı.

Vakıf yardıma koştu

Vakıf yardıma koştu Kaş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) 2012 yılında ihtiyaç sahibi 2 bin 722 kişiye toplam 832 bin lira y...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle