Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

BAZ İSTASYONLARI ŞEHİR DIŞINA ÇIKARILMALIDIR.

Bülent KAÇAR

26 Kasım 2009, 00:43

Bülent KAÇAR

“BAZ İSTASYONLARI ŞEHİR DIŞINA ÇIKARILMALIDIR.”

 Av. Bülent KAÇAR

Mevcut GSM baz istasyonlarının oluşturduğu elektromanyetik kirliliğin yanı sıra, 3N GSM baz istasyonlarının da devreye girmesiyle elektromanyetik kirlilik daha da artmıştır. 30.07.2009 dan itibaren hayata geçen 3G teknolojisi için mevcut baz istasyonlarının sayısının 9 kat artacağı, yeni teknolojinin kullanılması için geniş banttan sinyal verecek daha fazla baz istasyonuna ihtiyaç duyulacağı Elektrik Mühendisleri Odasınca belirtilmektedir.

Yargıtay tarafından alınan son kararlar değerlendirildiğinde baz istasyonlarının yerleşim alanlarının dışında kurulması hukukun gereğidir. Toplum sağlığının ve güvenliğinin, hiçbir ticari kar ve maddi menfaatin önüne konulamayacağı, kendisine insanım diyen herkesin kabullendiği bir gerçektir. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 11.06.2009 tarihli son kararında “...kullanılan istasyonun konumuna göre uzun sürede kişi, çevre ve bitkilere zarar verdiği, bu nitelikteki bir istasyonun halen bulunduğu yerde kullanılmasının sakıncalı bulunduğu, bunun daha uygun ve yerleşim yerlerinden daha uzakta kurulması gerektiği anlaşılmaktadır...” diyerek hukuken tüm kamu kurumlarını bağlayan bir yargı kararına imza atarak tartışmayı sonlandırmıştır.

Türkiye'deki GSM Baz istasyonlarında oluşan elektrik alan şiddetinin yönetmelikte belirlenen limit değerlere uygun olması zarar ihtimalini ortadan kaldırmamaktadır. Baz istasyonlarının, insan sağlığına ve çevreye olumsuz etkiler oluşturduğu, halkın psikolojisini kötü şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Teknolojik gelişmeler insan yaşamının kalitesini arttırmasına rağmen, doğru kullanılmaması veya gerekli tedbirlerin alınmaması halinde insan yaşamını ciddi risklerle karşı karşıya bırakmaktadır. Özellikle Şehir merkezleri ve yerleşim alanlarında bina teras ve çatılarına, su depolarına, baca içlerine, aydınlatma direklerine konulan baz istasyonları, yer seçimi başta olmak üzere, montaj ve kurulum esasları, limit değerleri, güvenlik mesafesi, görüntü kirliliği ve tesislere ilişkin uyarı -tehlike levhaları gibi bir çok kritere göre değerlendirildiğinde tesislerin insan ve çevreye zarar verecek nitelikte olduğu görülmektedir. Baz istasyonu yoğunluğunun düşürülmesi için, hızla yaşam alanlarından uzaklaştırılmaları gerekmektedir.                  

Anayasa Mahkemesi, 01.102009 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararla elektronik haberleşme altyapısında kullanılan mal ve teçhizatın, yapı ruhsatiye-sine ve yapı kullanma iznine tabi tutulmamasına ilişkin istisnai düzenleme yapan Telgraf ve Telefon Kanunu’ndaki maddeyi iptal ederken, iptal gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlanıncaya kadar da yürürlüğü durdurma kararı verdi. Kamu-oyunda çok tartışılan ve 3. nesil iletişim sistemi ile de yaygınlaşmakta olan baz istasyonları da bu kapsamda İmar Kanunu uyarınca yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni ile kurulabilecektir. Bu karar uyarınca, elektronik haberleşme altyapısında kullanılan mal ve teçhizatlar için hem Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamındaki zorunluluklara uyulması hem de İmar Kanunu’ndaki yapı ruhsat ve yapı kullanım izni için öngörülen koşulların yerine getirilmesi gerekecektir.

 

Belediyelerimiz, GSM anten ve kulelerinin kurulacağı yerleri, insanların mağduriyetini önleyecek şekilde yerleşim alanlarının dışında belirlemeli ve planlamalıdır. Ticari kaygılardan uzak, insan odaklı bir hizmet anlayışı ile gerekli tedbirlerin alınması elzemdir. İmar Kanunu kapsamında baz istasyonlarının belediyelerden yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi alması zorunlu hale geldiğinden Belediyelerin yerleşim alanlarındaki baz istasyonlarına yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi vermemesi halkımızın sağlığı açısından son derece önemlidir.

İmar Kanunu “...yerleşme yerleri ile bu yerlerdeki yapılaşmaların; plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygun teşekkülünü sağlamak amacıyla düzenlenmiştir....”. Belediye Kanununun 14.maddesinde belediyelerin görevleri arasında “...çevre ve çevre sağlığını korumak...”,15. maddesinin o bendinde de “...halk sağlığına ve çevreye etkisi olan diğer işyerlerini kentin belirli yerlerinde toplamak...” yetkileri sayılmıştır.

Bu nedenlerle Belediye Başkanlıklarının yerleşim alanları içerisinde bulunan baz istasyonlarına ve GSM verici-alıcı ve yansıtıcılarına ruhsat vermemesi, Anayasa Mahkemesinin kararı sonucu ruhsatsız kalmış ve yapı kullanma izni bulunmayan şehir içi GSM baz istasyonlarının İmar Kanununun 21, 30, 32 ve 42. maddeleri uyarınca ceza ve yıkımına karar verilerek faaliyetlerine derhal son verilmesi, yıllardır kâra tercih edilmiş halk sağlığı ve güvenliği açısından halka yapılmış en iyi hizmet olacaktır.                                                               

Av.Bülent KAÇAR                                                               

 

                                         

Bu haber 2931 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara