Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

Dikkat Şahan... pardon mimar çıkabilir..

S.M.MORTAZAVİ

23 Eylül 2009, 17:51

S.M.MORTAZAVİ

Dikkat Şahan…. pardon mimar çıkabilir…

Geçen sayıda toplumumuzun icat ettiği nadide mesleklerden söz etmiştim. O yazıdaki tespitler sadece küçük beldemizde yaşanan trajikomik olaylardan yola çıkarak varılan sonuçlar değildi. Yazıyı kaçıranlar için ufak bir hatırlatma yapayım. Mesela bir orkestranız var. Bir şef lazım.Ne yaparsınız? Kesinlikle ve kesinlikle gerçek bir şef aramazsınız. Hemen birkaç mimarlık ofisine gidersiniz. Kapısını çaldığınız bir çoğunda, en az bir iki tane orkestra şefi görünümlü mimar arkadaşlardan bulursunuz. Sonrası mı? hepimizce malum. Sözüm meclisten dışarı. Haşa. Sanılmasın ki söz konusu orkestra şefi görünümlü mimarlar bir tek Kalkan’da mevcut. Hayır, bu değerli şahsiyetler  ülkenin her köşesinde yaşarlar. Örnek istiyorsanız 09.02.2006 tarihli Cumhuriyet gazetesinde sayın Oktay Ekinci tarafından hazırlanan uygarlıkların izindeki bölüme bakmanız yeterlidir. Burada Prof. Dr. Şengül tarafından kaleme alınan on maddelik bildiri bu konuda ciddi bir kilometre taşı olarak değerlendirilmelidir.‘Mimardan başkası imar planı yapamaz’ adını taşıyan bu bildirinin yedinci maddesi ne diyor? Diyor ki, ha mimar ha orkestra şefi ‘Çünkü; başka türlüsü eşyanın tabiatına aykırı’. Bu teze hayır diyenler çok dikkatli davranmalı. Çünkü hayır demek; eşyalarla oynamak demek dolaysı ile tabiatla oynamak demektir. Kimsenin tabiatı ile oynamadan ne yapmalı peki?

Ta başından söylüyorum. Yeni dünya düzeninin ve post modern popüler kültürün şiddetli bir savunucusu olan bu köşe ve onun yazarı, olaylara hiçbir şekilde ‘bilimsel’ yanaşmaktan yana olmayıp, hep ‘filimsel’ yanaşmayı tercih edecektir. Bu bağlamda böyle nadide mesleklerin kesinlikle koruma altına alınmasından yanadır. Yani koskoca Prof. Dr. mimardan daha iyi mi bileceksiniz? Üçüncü madde ne diyor bakalım. Bomba gibi bir tespit. Bu maddenin Türkçe si şu: Binlerce sene önce ilk  kentler mimarlar tarafından yapılmış. Örnek mi? Hippodamos. Ne yani, şimdi iki bin sene önce dişçi mi vardı? Yoktu tabi. Marangozlar yapardı diş çekimini. Tabi zamanında marangozluk diye bir meslekte yoktu. O işi de bir sürü kendini bilmez adam, Dişçidamos diye bir mimardan kaptılar. Yani bence en iyisi, gayet gereksiz bir uğraş olan dişçilik mesleği, marangoz görünümlü mimar arkadaşlarca yapılmalı. Ben bunu bilir bunu söylerim.

Yine ta başından söylediğim gibi, bireysel çabalar her zaman yok olmaya mahkumdur. Ciddi bir şekilde örgütlenmek gerekiyor. Kimlere ve hangi düşünce ye karşı sormanıza hiç gerek yok. Şimdi bir sürü kendini bilmez plancı kalkıp da, ne demek istiyorsunuz diye sorabilir, nadide korunması gereken plancı görünümlü mimar arkadaşlara. Onlar ki kentlerimizden başka hiçbir düşünceleri yoktur. Onlar ki ‘kendime bir şey istiyorsam namerdim’ düşüncesinin en ateşli savunucularıdır. (Onlar ki, “kendilerine bir şey istiyorlarsa, namerttirler”, onlar ki ....)

Bu sorunları aşmak için, Haddini Bilen Plancılar Hareketini (HBPH) başlatıyoruz. Hareketimizin savunduğu temel zihniyet şudur: ‘imar’ın başına ‘M’ koysan ‘mimar’ olur, o yüzden imar planını yapsa yapsa, mimar yapar. Tabi ki bu tezi ortaya atmamıza neden olan tüm mimar arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunar, hareketimize desteklerini bekliyorum. Ne demek arkadaşlar, siz gidin kendi başınıza şehir planlama diye bir şeyler icat edin sonra da imar planlarını biz yapacağız deyin. Yok öyle yağma. Son bir uyarıda sağlık bakanlığına. HBPH, Mimar arkadaşların imar planı işlerini hel edince, partileşmeyi düşünmektedir. Ve böylece bu parti ilk iş olarak, bizim gibi beyinleri ile çalışanlar için, çok önemli olan açık beyin cerrahisini de ‘beyin cerrahı görünümlü mimarların’ yapmasını gündemine alacaktır. Bizden söylemesi.

Not: Şimdi yatak odasına çift kişilik yatak yerleşemeyen, tuvalet kapısı klozete takılıp içeri girmenizi engelleyen, mutfak kapısından buzdolabı girmeyen, perdelikler takılınca pencereleri açılamayan evlerdeki gayet önemsiz problemlerin sorumlusunu, sakın ola haa boşuna mimarlar arasında aramayın. Hepimiz biliyoruz onların kim olduğunu. Tabi ki mimar görünümlü orkestra şefleri!!!!

Aman dikkat!!! Şahan ….Pardon her an her yerden, mimar çıkabilir.

Sevgi ile kalın.

 

 

Bu haber 2107 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara