Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

KALKAN'DA SAĞ...

Uğur ÜNAL

23 Eylül 2009, 17:49

Uğur ÜNAL

KALKAN’DA SAĞ…

Bölgemizin konumlanışı gerek idari, gerek ticari, gerek sosyal yaşam anlamında siyasetten bağımsız olarak, kuşkusuz ki şekillenmiyor. Bizde bu yazımızda sağ ve sol siyasi anlayışlarının örgütlenme, iktidar anlayışının bölgemize olumlu ya da olumsuz yansımalarını ele almaya çalıcağız.

Ülke genelindeki sağ mantık, Kalkan sağ anlayış ve onun taraftarlarıyla tıpatıp benzerlik göstermektedir. Son iki dönemdir yerel iktidarı elinde bulunduran sağ düşünce, genel sağ anlayışın başarı ile uyguladığı, olup biten olayların suyuna gitme yöntemi ile birlikte, makyaj da yapabilme özelliğini ustalıkla kullanabilmiştir. Peki nedir bu MAKYAJ? Sorusunun cevabını yerel iktidarın icraatlarına bakıldığı zaman görebilmek mümkündür. Herhangi bir mahalle muhtarlığının donanım ve bütçesiyle yapılabilecek hizmetlerin, tantanalı bir şekilde kamuoyuna yansıtılarak, yine bu hizmetleri büyük ve önemli işlermiş gibi halkımızın gözünün içine sokma çabası olarak anlayabiliriz. Bu anlayışla sağın, sola yerel politik arenada çalım ve golünü kolaylıkla atabildiğini görebiliyoruz. Bu makyajların kullanıldığı alanları örneklemek gerekirse de bölgemizin çeşitli yerlerinde tamamen politik rant amaçlı dağıtılan dükkan niyetli barakaları gösterebiliriz. Bir lütufmuş gibi halkımıza dağıtılan bu barakaları alan vatandaşlar, yeni bir dükkân yapımı kadar masraf etmesi ise cabası. Bu masraflar madem yapılacak, güzel bir projelendirmeyle Kalkan’a yakışacak şekilde yapmak yerine ‘’saldım çayıra mevlam kayıra’’ haydi yavrum sandığa anlayışı, sağın genel duruşu olarak görmekteyiz. Bu tarz politik getiri anlamında yerini her zaman bulmuştur. Peki, etik midir? Bu durum iktidarların etik anlayışları ile açıklanabilir herhalde…  Peki, bu alanda golü yiyen sol ne yapıyor? Bunun cevabını aşağıda Kalkan’da solu anlatırken vermeye çalışalım.

            Kalkan sağının, genel sağla çok benzeşen bir başka özelliği de toplumun refah ve zenginliğinden çok bireylerin zenginleşmesine önem vermesidir. Bu doğrultuda son yedi yıl içerisinde örneği pek mümkün görünmeyen enteresan zenginler ortaya çıkartmıştır. Yabancıya mülk satışı ile ortaya çıkan bu bir avuç sonradan zengin olan kimseler, kural tanımaz, saldırgan tavırlarıyla toplumsal zenginleşmeye ve bölgenin ana geçim kaynağı olan turizme çok ciddi zararlar vermiştir. Bu sonradan zenginlerin yerel iktidarla olan yakınlığı yine son derece dikkat çekicidir.

            KALKAN DA SOL

Gelelim kalkan soluna… Sevgili yerel solumuz, genel Türk solu gibi birbirlerinin etinden kanından beslenmeye bayılırlar. Sağın sığ ve kurnaz politikaları ile uğraşacakları, karşı politikalar geliştirecekleri yerde, doksan dört seçimlerinden buyana, sürekli birbirleriyle didişip durmayı tercih etmişlerdir. Bu süreçte diyalog eksikliği, tahammülsüzlük, seçimlere bir çatı altında gitmelerini engellemiştir. Dolayısıyla bu sağın işine gelmiş, onlarda her zaman olduğu gibi bu durumdan akıllıca yararlanmışlardır.

Kalkan siyasi tarihinde üç dönem seçimleri kazanan sol, özellikle seksen dokuz doksan dört yılları arasındaki iki dönemlik iktidar süreçlerinde geleceğe yönelik önemli alt yapı hizmetlerini bölgeye kazandırmışlardır. Ayrıca lejant ve mimarı alanda uyguladıkları duyarlı, korumacı politikaları diğer başarılı yönleridir. Gelgelelim bu olumlu hizmetlerini kamuoyuna aktarmakta aynı siyasi başarıyı sağlayamadıklarını görmekteyiz. Bunun yanında dönemin yerel yönetimi ve parti kadroları, icraat süreçlerinde, örgütsel tabanlarından gitgide uzaklaşması da bir başka dikkat çekici husustur. Örgüt tabanının uyarı ve görüşlerini dikkate almayan dönem iktidarı, tepede oluşturdukları anlamsız kasla, Kalkan özelinde ciddi bir potansiyeli olan solun her geçen gün erimesiyle, günümüzün seçim yenilgilerine neden olmuşlardır. Muazzam bir genç potansiyeline de sahip olan Kalkan solu, bu dinamik gücünü bir türlü seçim süreçlerinde örgütleyip, kullanamamış olduklarını görüyoruz.

Yöresel solumuzun karar vericileri, eskiden bu yana, Kalkan’ın kalburüstü sayılan ailelerinden medet ummuş, onlar olmazsa sanki sol olmazmış, yerel seçimler kazanılamazmış gibi düşünce şeklini uzunca bir zaman savunmuşlardır. Bu düşünce şekilleri, solda var olan ayrışmaların ana nedeni haline gelmiştir. Toplumun önemli bir kesimi olan dar gelirli vatandaşlarımız, tepede oluşan bu kas ve kalburüstü durum yüzünden, tepki niteliğindeki oylarını sağ partilere vererek sola karşı tavır almışlardır. Kaldı ki bu kalburüstü ailelerin birçoğu, çıkarları doğrultusunda son seçimlerde rantın ve sağ iktidarın yanında olmuşlardır.

Yaşanan ağır seçim yenilgisinin ardından, solun kendini sorgulaması ve ayrışmaları, kişisel kaprisle birlikte hırsları bir yana bırakıp, birleşme sürecini başlatmaları, önemsenecek bir gelişme olarak görülebilir. Şu anki durum itibarı ile büyük çoğunluğu CHP çatısı altında toplanan solun, bir an önce, dışarıda kalan kesime de ulaşıp, birleşimin içine alması gerekmektedir. Bununla birlikte ideolojik olmayıp geleneksel aile yapısı nedeniyle sağa oy veren vatandaşlarımıza, kendini iyi anlatıp, oylarına talip olmalıdır. Olmazsa olmaz diye bileceğimiz başka bir unsurda, yıpranmış kadrolar, yerlerini yenilerine bırakıp, onlara tecrübeleri ili destek olmalıdır…          

Bunun örneğini, son seçimlerde uygulayan, kalkan sağının seçim başarısı ortadadır…

Bütün bu olup bitenler karşısında uygulanacak siyasi tavır, sadece Kalkan solunun değil, sağ rantiye iktidarının meydana getirdiği, enkaz altında ezilen Kalkan halkının da ihtiyacı olan bir durumdur.

Demek ki, montaj sanayiden medet umma devri bitmiştir. Devir, orijinal gövdeyi toparlama devridir. Artık kalburun altı da üstü de birdir.

Saygılarımla.

Bu haber 2233 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi

elektronik sigara