Kaş Kaymakamı'nı ikna etmek


Açıklama: Kaş, sadece Kaşlılar'ın değil, Türkiye 'nin ve dünyanın pek çok yerinden fahri hemşehrileri olan, bu yüzden de yükselen değerili bir Akdeniz beldesi. Bizim kültürümüzün de bir sembolü olan yunusları intihara sürükleyen bu esareti sona erdirmek için kolları sıvayacak Kaşlılar'ın yunus parklarının bir turist eğlencesi olmadığını farkına varmasını dilerim.
Kategori: KAŞ HABERLERİ
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2013
Geçerli Tarih: 19 Ekim 2021, 17:40
Site: Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
URL: http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=3550


Kaş Kaymakamı’nı ikna etmek

Çocuklarımızı işkenceye alet ediyoruz

"Biz çocuklarımızı mutlu etmeye çalışırken yunuslar intihar ediyor." Yazar Buket Uzuner, yunuslar için bir kampanya başlattı...


    Çocuklarımızı mutlu etmeye çalışıyoruz ama bunun sonunda yunuslar intihar ediyorlar. Aslında bu yaşananlara çocuklarımızı alet etmiş oluyoruz.    

"Yunus çok güçlü bir hayvandır, intihar etmeye karar vermedikçe kolay kolay ölmez. Ancak intihara karar veren bir yunusu hiç kimse kurtaramaz!"

Bu cümleler yazar Buket Uzuner'in Su adlı romanından... Kitabın ana karakterinlerinden biri "yunus"... Uzuner, kitabı için yunuslarla ilgili uzun araştırmalar yaptı. Hatta Türkiye'nin tek yunus veteriner hekiminden bu konuda özel bir eğitim bile aldı. Bu eğitim onu derinden etkiledi. Bakın yazar neler söylüyor bu konuda: "İnsan güzellikleri derin tanıdıkça seviyor, ben SU romanını yazarken, geniş bir SU okuru kitlesi de romanı okuduktan sonra yunuslara daha duyarlı olduk.

Günde 70 km yüzen ve 100-200m. derinliklere dalan bir yunusu, içinde sadece birkaç yüzgeç atabileceği bir havuzda zaten işkence başlamış oluyor. Yunuslar av-avcı ilişkisiyle yaşayan, canlı avlanan, aile kuran, çocuk doğuran, doğurduğu çocuğu emzirip avlanmayı öğreten canlılar. Havuzda avlanmayı bırakıp cansız balıkla beslenme sitilleri değiştiriliyor.


Aç bırakılıp yaptıkları doğru hareket için yemek veriliyor bu da başka hareketler yaptırılsın müşteriler eğlendirilsin diye gün içinde az, gün bitiminde çok olarak gerçekleşiyor. Morali bozulan hayvanların hastalıklara direnci de azaldığı için hastalık riski artıyor.

Midelerinde strese bağlı görülen ülser çok yaygın ve kanıksanmış bir halde. Bunalıma giren yunuslara şova devam edebilmeleri için yeşil reçeteli depresyon ilaçlarıyla yatıştırıldığını veterinerler söylüyor. Cinsel aktiviteleri sonlandırılıyor. İnsanlara zarar vermesin diye dişleri törpüleniyor. En önemlisi yaşama güdüleri olan avlanma ellerinden alıyor ve amaçsızca sadece insana hizmet eden kuklalar haline getiriliyor. Yunuslar, çevrelerine gönderdikleri ses dalgaları ve onların yansımasıyla hareket edebildikleri için deyim yerindeyse ses dalgalarıyla gören hayvanlardır.'Yunus parklarında' ölen yunusların sadece özgürlüklerini kaybettikleri için değil, içine hapsedildikleri havuzların sınırları dar yani duvarları yakın olduğu için dalgaların kısa yoldan duvara çarpıp geri gelmesiyle oluşan yoğun ses dalgalarının yarattığı beyin hasarı ölümlerine sebep oluyor.

    Yunus parkları yunuslara beyin hasarı veriyor, onları çıldırtıyor ve sonunda intihar ediyorlar.    

Aklıma gelen bir başka sorun da doğada vücutlarında bulunan ve zararsız parazit yükünün stres altında sorun olup ve hastalıklara yol açması."

Tüm bunlar Buket Uzuner'i Change.org adlı internet sitesinde bir kampanya başlatmasına neden oldu. Uzuner ile kampanya ile ilgili konuştuk. Bir nefeste anlatıverdi yaşadıklarını... Bakın ntvmsnbc'nin sorularına ne yanıtlar verdi:

- Yunuslar özgür bırakılsın kampanyasını neden başlattınız?
İnternet çağında canlı haklarına karşı vicdanlarımızı sızlatan olaylara ‘online aktivizm’ yoluyla karşı koymak ve etkin olmak artık olası. Örneğin yakınlarda Yeşilist, Maslak 1453 projesini, Change.org ‘da başlattığı kampanya sonunda oluşan toplumsal duyarlılık sayesinde önledi. Change.org ‘un Türkiye direktörü ve Greenpeace Akdeniz eski başkanı olan arkadaşım Uygar Özesmi, SU romanını yazdığım sırada yaptığım çalışmalar nedeniyle yunuslar konusundaki duyarlılığımı biliyordu. Kaş’taki yunus parkının yeniden açılması söz konusu olunca, bunu önlemek için benim bu kampanyayı benim üstlenmem durumu kendiliğinden, doğal olarak ortaya çıktı.

- Hayvanlara karşı duyarlı olan çok sayıda insan yunus parklarına gidiyor. Bu ziyaretler duyarsızlıktan değil daha çok orada yaşananların arka planında neler oluyor bilmemekten mi kaynaklanıyor sizce?
Çok doğru. Ben de oğlum küçükken onunla birlikte bir yunus parkına gitmiştim. Gerçi oranın atmosferinden rahatsız olup kısa sürede çıktık. Ama bizim gibi bu ziyaretleri yapan çok insan var.Çocuklarımızı mutlu etmeye çalışıyoruz o sırada ama bunun sonunda yunuslar intihar ediyorlar. Aslında bu yaşananlara çocuklarımızı alet etmiş oluyoruz. O yüzden yunus parklarına gidenleri, çocuklarını götürenlerin bu konuda bir kez daha düşünmelerini çok isterim.

-Kaş'taki yunus parkı için neler yapılması gerekiyor?
Doğal güzelliği ve kültürel zenginliğiyle çok sevdiğim ve son yıllarda sık sık ziyaret ettiğim bir Akdeniz mucizesi olan Kaş'ın, yunuslara eziyet eden bir yunus parkıyla anılmasını istemiyorum. Kaş, sadece Kaşlılar'ın değil, Türkiye 'nin ve dünyanın pek çok yerinden fahri hemşehrileri olan, bu yüzden de yükselen değerili bir Akdeniz beldesi. Bizim kültürümüzün de bir sembolü olan yunusları intihara sürükleyen bu esareti sona erdirmek için kolları sıvayacak Kaşlılar’ın yunus parklarının bir turist eğlencesi olmadığını farkına varmasını dilerim. Sayın Belediye Başkanı ve Kaş Kaymakamı’nı ikna etmek konusunda en fazla şansa Kaşlılar sahip. Kaş’ta tamamen kapatılacak yunus parkı hem Kaşlılar için bir onur, hem de diğer yunus parklarına da önlem ve örnek olacaktir.

Şu ana kadar Buket Uzuner'in Change.org sitesinde açtığı kampanyaya 12.500 kişi katıldı. Kampanya amacına ulaşırsa yazarın kitabındaki şu cümleler de gerçekleşmiş olacak:

"Yunus iyileştikten sonra olmalıydı, çünkü hayvan kıkır kıkır çığlıklar atarak havada zıplıyor, sonra dönerek suya düşüyor ve sevinçle yüzüyordu. Ağzının doğal yapısı yüzünden yunus, daima sevinçli bir hayvan sanılsa da, şimdi sahiden mutlu olduğu belliydi. Çünkü özgürdü. Yunus parklarında sadece para için robot gibi kullanılan, sonra da havuzlardaki yüksek ses dalgaları ve yaşadıkları esaret yüzünden intihar ederek ölen yüzlerce akrabası gibi zorla değil, kendi isteğiyle ve engin denizde yüzüyordu...."

Ayzen Atalay Durmuşoğlu
ntvmsnbc