Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

Kümes ruhsatıyla villa yapıp İngilizlere sattılar!

Kümes ruhsatıyla villa yapıp İngilizlere sattılar!

Tarih 27 Ocak 2010, 03:28 Editör Özer YILMAZ

Kalkan'da akıl almaz imar vurgunu! Kalamar koyundaki denize sıfır zeytinlik tarım arazisini parselleyip "kümes" ruhsatıyla villa yaptılar. Ardından da İngilizlere sattılar!

Kıyı Yasası hiçe sayılarak yapılan 34 villanın sahipleri arasında eski AKP Milletvekili Hasan Özyer'in şirketi de bulunuyor. Özyer, meclis çevre komisyonunda görev almıştı.

izmir rent a car Kümes ruhsatıyla villa yapıp İngilizlere sattılar!


Kalkan’da akıl almaz imar vurgunu!

Kalamar koyundaki denize sıfır zeytinlik tarım arazisini parselleyip ‘kümes’ ruhsatıyla villa yaptılar. Ardından da İngilizlere sattılar!

Kıyı Yasası hiçe sayılarak yapılan 34 villanın sahipleri arasında eski AKP Milletvekili Hasan Özyer’in şirketi de bulunuyor.

Özyer, meclis çevre komisyonunda görev almıştı. Hasan Özyer

                                     Hasan Özyer


Kalkan Kalamar koyundaki zeytinlikte yasalar hiçe sayılarak inşa edilen 34 villa Kalkan’ı karıştırdı. Eski ANAP ve AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer ve eski bir bakanın adının karıştığı villa skandalı bir başka gerçeği de ortaya çıkardı. Dünyayı yöneten örgüt olarak bilinen CFR’nin üst düzey bir yöneticisiyle eski ABD Kongresi üyesi Solarz ve New York Times yazarı Bernstein’ın da aynı koyda 10 dönüm arazi aldığı ortaya çıktı. Avukat Tuncay Koç, bu girişime izin verenlerin yargılanması gerektiğini söylerken, Belediye Başkanı Karakurt ise, “Kalkan’da imar sıkıntısı çok, teknik eleman yok” dedi.

Eski ANAP ve AKP Milletvekili Hasan Özyer’in şirketinin de aralarında olduğu parsel sahipleri arasında, eski bir bakanın da adı geçerken, bölgenin imarsız alan olduğu ortaya çıktı. Ahmet Altuğ Oğuz adına tapu kaydı bulunan beşer dönümlük sekiz parselin yüzde elli hissesinin Mustafa Mumcu adına kayıtlı olduğu ancak Mumcu’nun hisselerini satışa koyduğu öğrenildi. Kalkan’ın eski belediye başkanı Mustafa Şalvarlı’nın ortağına ait olan bir şirketin de parselinin bulunduğu cennet parçası koydaki denize sıfır arazide parseli bulunan ünlüler yalnızca Türk siyasilerle sınırlı değil.

 villaların bitmiş hali...

                   villaların bitmiş hali...


yasalarla korumaya alınan kıyaya beton dökmüşler...

yasalarla korunmaya alınan kıyaya beton dökmüşler...


villalardan kıyıya indirilen yol ve özel iskele...

       villalardan kıyıya indirilen yol ve iskele...


CFR’NİN ÜNLÜ YÖNETİCİLERİNDEN BİRİ!

Kalkan’da yaşayan eski Amerikan Kongresi Üyesi Stephan Solarz ve “Dünyayı yöneten örgüt” ya da dünyanın derin devleti olarak bilinen CFR’nin (Council on Foreign Reletions-Dış İlişkiler Konseyi) yöneticisi Jehuda Reinharz’ın da iki parselden oluşan 10 bin metrekare arazisi bulunuyor. Solarz ve Reinharz’ın parselindeki villaların inşaatı devam ediyor. Uzun süre Amerikan Brandeis Üniversitesi rektörlüğünü yürüten Jehuda Reinharz, önemli Yahudi tarihçilerinden biri olarak biliniyor. Siyonist hareketin en ateşli savunucularından olan Reinharz, bu çalışmalarından dolayı İsrail Cumhurbaşkanlığı ve parlamentosu özel ödüllerine layık görülmüş.

jehuda reinharz

                                       jehude reinharz


Solarz 2005 yılında Kalkan'daki villasında...

                  Solarz 2005 yılında Kalkan'daki villasında...


PATARA’YI TANITTI, ARAZİYİ KAPTI!

Solarz ve Reinharz’ın parsel ortakları arasında, New York Times Yazarı Richard Bernstein ve Margeret Marygriele adında bir kadın da bulunuyor. Ünlü hissedarların toplam 10 dönümlük iki parseldeki payları, Solarz: %34, Reinharz: %11, Bernstein: %22 ve Marygriele: %33 olarak sıralanıyor. 

1999 yılında Kalkan’dan aldığı araziye yaptırdığı lüks villaya yerleşen ve yılın bir bölümünü burada geçiren Solarz, siyasi ilişkilerinin yanı sıra emlak işi yapmasıyla da biliniyor. Geçtiğimiz aylarda AKP’nin Kürt açılımını desteklediğini açıklayan Solarz’ın ayrıca Kalkan sırtlarında yaklaşık 7 dönüm arazisi daha bulunuyor. Solarz’ın hissedarlarından biri olan Richard Bernstein ise New York Times eleştirmenlerinden biri. Ortadoğu ve Asya üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Bernstein’in, “Doğu, Batı ve Seks” de dâhil olmak üzere çok sayıda kitabı bulunuyor.  Bernstein, Solarz’ın önerisiyle yazdığı ve 19 Eylül 2005’te New York Times’ta yer alan “Amerikan demokrasisinin köklerinin Patara”da olduğunu öne sürdüğü haberle adından söz ettirmişti. Haber, o günlerde Türk basınında sevinçle karşılanmıştı.

 inşaatı biten villalardan biri...

                                  inşaatı biten villalardan biri...


kalamar

                                           kalamar


ESKİ BAŞKAN’IN ORTAĞI

2007 yılında Kalkan’ın AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı tarafından ruhsat verilen 34 villanın her birinin bugünkü değerinin 3 milyon Dolar olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 130 dönümlük bir alanı kapsayan beşer dönümlük parsellerden üçünün tapu kayıtlarında eski AKP Muğla Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyeliği de yapan Hasan Özyer’in kurucusu olduğu Fethiye merkezli Denizhan Gayrimenkul A.Ş’nin adı geçiyor. Ancak parsellerdeki aslan payını elinde bulunduran İstanbul merkezli Ada Turizm Yatırımları A.Ş’nin de Özyer’in paravan şirketi olduğu öne sürülüyor. Parsellerden diğer üçünün hissedarı ise Kalkan merkezli Kalamar İnşaat ve Turizm Limited Şirketi. Bu şirketin de Kalkan’ın eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın başkanlığı döneminde ticari işlerini yürüten ortağı Ali Tunç ve Ramazan Doğan’a ait. Şalvarlı, DYP’den AKP’ye katılan belediye başkanları arasında yer almıştı. tapu örneği

                                   tapu örneği villadan kıyıya indirilen yol ve özel iskele....

                      villadan kıyıya indirilen yol ve özel iskele...


kalamar

                                                 kalamar


YÖNETMELİK NE DİYOR?

Kalkan’da tartışma yaratan villalardan birçoğunun yapılaşmanın yasak olduğu kıyıları da tahrip ettiği ortaya çıktı. Her hangi bir yasal düzenleme yapılmadan yüz metrelik alan içinde yapılaşmaya izin vermeyen Kıyı Yasası delinerek villaların önüne havuz ve özel iskele bile yapılmış.

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı “Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği”nin 63. maddesi; üst ölçek planı bulunmayan iskân dışı alanlardaki parsellerde, inşaat alanı katsayısı yüzde beşten fazla olamayacağını hükme bağlıyor. Yönetmelik, mandıra, kümes ve tarımsal ürünlerin işlenebileceği yapılara izin verirken,  “yapı inşaat alanları toplamı hiçbir koşulda (250) m2 yi geçmemek, saçak seviyelerinin tabii zeminden yüksekliği (6.50) m.yi ve 2 katı aşmamak, yola ve parsel sınırlarına (5.00) m.den fazla yaklaşmamak şartı ile bir ailenin oturmasına mahsus  bağ ve sayfiye evleri, kır kahvesi, lokanta ve bu tesislerin müştemilat binaları yapılabilir” diyor. Ancak Kalamar koyundaki beşer dönümlük parsellere inşa edilen villaların bir kısmı üç katlı ve yüzde beş sınırını aşmış durumda olduğu ortaya çıkarken, bazı yapılarda kat mülkiyeti tapusu bile çıkartılmış.


kalamar koyu

                                     kalamar koyu...


AV. TUNCAY KOÇ: ‘KALAMAR KOYU BİRİLERİNE ‘MEZE’ YAPILMIŞ!’

Kalkan’daki imar skandalıyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çevre Avukatı Tuncay Koç, yapılan uygulamanın, Anayasa’nın 43. maddesiyle, Kıyı Kanununa ve İmar Kanunu ile yönetmeliğine aykırı olduğunu söyledi. Kamunun kullanımında olan bir koyun, tamamen kapatılarak özel mülkiyet haline getirildiğini dile getiren Koç, “İmar planları olmamasına rağmen villa tipi yapıların Kalkan Belediyesinden ruhsat alması ise dönemin Belediye Başkanı ve yetkililerinin görevlerini kötüye kullandığı anlamına gelir. Kalamar koyu ‘önemli’ birilerine meze yapılmıştır. Acilen yapıların ruhsatlarının iptaliyle mühürlenmesi gerekir. Akdeniz’in bu güzel koyunda hiçbir kanun usulüne göre uygulanmamıştır. Bu yapılara izin verenlerin yargılanması gerekir” dedi.


 Av.Tuncay Koç

                              Av.Tuncay Koç


BELEDİYE BAŞKANI KARAKURT: SIKINTI ÇOK, ELEMAN YOK

Kalamar koyundaki imar skandalıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Kalkan Belediye Başkanı Saim Karakurt, Kalamar koyu dâhil Kalkan’ın bütününde imar konusunda bir inceleme yapamadıklarını belirterek şunları söyledi: “imar konusunu güncelleştirerek sayısal ortama aktardık. Ancak bu konuda net sonuçları görerek bir değerlendirme yapamadık. Her şeyden önce teknik elemanımız yok. Sıkıntı yalnızca Kalamar koyunda değil, imar yönünden Kalkan’ın geneli sıkıntılı. Açılmaması gereken yol açılıp konmuş imar planına.”

Kalamar koyundaki arazinin niteliğiyle ilgili sorumuzu yanıtlayan Karakurt, bölgenin tarımsal alan ve uygulama imar planı dışında olduğunu belirterek, “buradaki başvurunun binde beş koşuluyla çözüldüğünü sanıyorum. Yasaya göre beş dönümlük tarımsal alanlarda 250 metrekarelik konutlar yapılabiliyor” diye konuştu.

 kalkan belediye başkanı saim karakurt

                   Kalkan Belediye Başkanı Saim Karakurt


HERKES SONUCUNA KATLANIR!

Koydaki arazi sahiplerinin kimliğiyle ilgili fazla bilgiye sahip olmadığını söyleyen Karakurt, “kimi müteahhitliğini, kimi de vekâleten yürütüyor işleri. Hasan Özyer’in parsellerinin olduğunu biliyorum ama birçoğunu bilmiyorum. Yerli halktan bazılarının da yeri var. Küçük yerlerde bu tür şeyler oluyor” dedi. Belediye yönetimini devraldıktan sonra Kalkan’da mevzuata ters ne kadar yapılaşma olduğunu bilmediğini dile getiren Karakurt, “her şeyin kurallara uygun olduğunu duyuyordum ama bazı konularda kurallara ne kadar uyuldu bilmiyordum. İmarlı alanlarda bile kurallara uyulmadığına göre, orada da uyulmadığını tahmin ediyorum” dedi.

Parsel sahiplerinin belediyeye bir düzeltme talebiyle gelip gelmediğini sorduğumuz Karakurt, “bize şimdiye kadar bir talep gelmedi. Ancak yasal olarak çözülme durumu varsa bu şansı deneriz. Yoksa hem belediye hem de vatandaş sonucuna katlanır” diye konuştu.


Kalkan'ın Koyları...

                                         Kalkan'ın Koyları...haber: yusuf yavuz-kaş


Bu haber 9334 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KALKAN HABERLERİ

Kalkan Karayoluna Kaya Düştü

Kalkan Karayoluna Kaya Düştü Kalkan-Fethiye D400 Karayoluna Lavanta Evleri kısmından kaya parçası düştü. Sabah 09.45 sıralarında meydana gelen k...

Kalkan'da Bağlama Öğreniyorlar

Kalkan'da Bağlama Öğreniyorlar Kalkan Beldesi, Çavdır ve Sarıbelen köylerinde bağlama kursu açıldı. Kurslara aralarında mimar, öğretmen, ev kadını...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle