Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

DAVA SONUÇLANDI!

DAVA SONUÇLANDI!

Tarih 19 Aralık 2012, 21:24 Editör Özer YILMAZ

Likya Haber Gazetesi'nin sahibi Özer Yılmaz'a karşı açılan 10 bin liralık tazminat davası sonuçlandı.


Likya Haber Gazetesi'nin sahibi Özer Yılmaz'a karşı açılan 10 bin liralık tazminat davası sonuçlandı.


'Kümes ruhsatıyla villa' davasında tazminat talebine red kararı çıktı

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda, imarsız tarım alanında kıyı yasası delinerek inşasına başlanan 34 villayı kamuoyunun gündemine taşıyan Gazeteci Yusuf Yavuz ile haberi yayınlayan gazetelerden yerel Likya Haber Gazetesi'nin sahibi Özer Yılmaz'a karşı açılan 10 bin liralık tazminat davası sonuçlandı. Koydaki villaların sahiplerinden biri olan eski AKP Milletvekili Hasan Özyer tarafından iki yıl önce gazetecilere açılan davayı gören mahkeme, haberin doğru olduğuna ve hakaret içermediğine hükmederek tazminat talebini reddetti.

DENİZE SIFIR KOYDA MİLYON DOLARLIK VİLLA SKANDALI

Ocak 2010'da Gazeteci Yusuf Yavuz'un haberiyle ortaya çıkan Kalkan'daki imar skandalı uluslararası bir vurgunu da gözler önüne sermişti. Denize sıfır konumdaki 130 dönümlük 'tarımsal niteliği korunacak' zeytinlik araziyi 34 parsele bölerek üzerinde villa inşaatlarına başlayan yatırımcıların, her birine yaklaşık 3 milyon dolar değer biçildiği öne sürülen villaların bir kısmını daha inşaat aşamasındayken İngiliz ve Amerikalılara sattıkları öne sürülmüştü. Tarımsal alanda inşa edilen villalar, bölgede 'kümes ruhsatıyla villa' tartışmalarına neden olmuştu.

YAĞMAYI HABERLEŞTİREN GAZETECİLERE 10 BİN LİRALIK DAVA

İmar skandalının gündeme gelmesinin ardından konuyu haber yaparak kamuoyuna duyuran Gazeteci Yusuf Yavuz ve haberi yayınlayan gazetelerden biri olan yerel Likya Haber Gazetesi'nin sahibi Özer Yılmaz'a karşı villa sahipleri arasında bulunan eski AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer tarafından 10 bin liralık manevi tazminat davası açılmıştı.

MAHKEME TAZMİNAT TALEBİNİ REDDETTİ

TBMM bünyesinde kurulan bayındırlık, imar ve çevre komisyonlarında görev yapan eski vekil Özyer'in açtığı ve iki yıldır devam eden davanın, Fethiye 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde önceki gün gerçekleşen son duruşmasında mahkeme, söz konusu haberin doğruluğuna ve hakaret içermediğine hükmederek Özyer'in tazminat talebinin reddine karar verdi.


KOÇ: 'GAZETECİLERİ YILDIRMAK İÇİN HER YOL DENENİYOR'

Kararı değerlendiren Yusuf Yavuz ve Özer Yılmaz'ın avukatı Tuncay Koç, iki yıl önce Kalamar koyunda gerçekleşen imara aykırı yapılaşmayı haber yapan iki gazeteciye karşı açılan manevi tazminat davası reddedildiğini belirterek, "çevre ihlallerini haberleştiren gazetecilerin bu konularda haber yapmalarını engellemek için açılan davanın reddedilmesi olumlu. Karar, hukukun gereği olduğu gibi basın özgürlüğü ve çevre hakkı kapsamında da önem taşıyor. Şirketler, halkı ve gazetecileri yıldırmak için her yolu deniyor. Yaşam savunucuları ve gazeteciler ise buna direniyor" diye konuştu.

VİLLALARIN RUHSATLARI İPTAL EDİLDİ

Villa skandalın ortaya çıkmasıyla Antalya Valiliği tarafından başlatılan soruşturmanın ardından hazırlanan teknik raporla yapıların ilgili yasa ve yönetmeliklere açıkça aykırı olduğu belgelenmişti. Raporun ardından harekete geçen Kalkan Belediyesi yetkilileri, 23 Eylül 2011 tarihinde ruhsat sahiplerine bir tebligat göndererek, 25 villanın ruhsatlarını iptal etmişti.

KALAMAR KOYUNDAKİ 'DERİN VURGUN'

Kalkan'ın AKP'li eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı döneminde inşaat ruhsatı verilen parsellerin sahipleri arasında, eski vekil Hasan Özyer’in kurucusu olduğu Fethiye merkezli Denizhan Gayrimenkul A.Ş’nin yanısıra, uzun süre Kalkan'da yaşayan ve geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Eski ABD Kongresi üyesi Stephan J. Solarz, CFR (Council on Foreign Reletions-Dış İlişkiler Konseyi) yöneticisi Jehuda Reinharz, uzun yıllar Bank of America’nın Genel Hukuk Danışmanlığını yürüten Margaret M. Grieve ve New York Times yazarı Richard Bernstein’ın da bulunması dikkat çekmiş, uluslar arası boyuttaki imar skandalı soru önergeleriyle bir çok kez TBMM’nin gündemine taşınmıştı.


haber: Yusuf Yavuz / KaşKonu ile ilgili Haber Arşivi için;


KALKAN'DAKİ VİLLA SKANDALINA SUÇ DUYURUSU!

Kaş’ın Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda imar dışındaki tarımsal alanda kıyı yasası ihlal edilerek inşa edilen villalar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Kalkan Belediyesi, sahipleri arasında eski AKP Milletvekili Hasan Özyer’in de bulunduğu 34 villanın 25′inin ruhsatını geçtiğimiz günlerde iptal etmişti.

ULUSLARARASI İMAR VURGUNU

Kalkan Belediyesi’nce Kaş Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, 2007 yılında Kalamar koyundaki villalara ruhsat veren ilgili belediye personeli ve dönemin Kalkan Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın görevi kötüye kullandığı öne sürülerek cezalandırılmaları talep edildi. Uluslararası imar vurgununa dönüşen Kalkan’daki villa skandalına, ABD’li eski kongre üyeleriyle CFR olarak bilinen Dış İlişkiler Konseyi yöneticisi bazı akademisyen ve gazetecilerin de adının karıştığı ortaya çıkmıştı.

RUHSATLAR AÇIKÇA YASALARA AYKIRI

Kalamar koyunda bulunan 2834 nolu parselde yapılan incelemeler sonucu verilen inşaat ruhsatının yürürlükteki 3621/3830 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunun belirtildiği suç duyurusu dilekçesinde, 26 Nisan ile 26 Aralık 2007 tarihleri arasında Kalkan Belediyesi tarafından düzenlenen yapı ruhsatlarının anılan yasa ve yönetmeliklere açıkça aykırı olması sebebiyle yasal dayanaktan yoksun ve yok hükmünde olduğu belirtilerek görevin kötüye kullanıldığı öne sürülerek şüpheliler hakkında kovuşturma yapılması talep edildi.

ESKİ BAŞKAN DP’DEN AKP’YE GEÇMİŞTİ

İmar ve Kıyı Kanunuyla TCK’nin ilgili maddelerinin delil olarak sunulduğu suç duyurusuna, Antalya Valiliği, Kaş Kaymakamlığı ve Bayındırlılık ve İskan İl Müdürlüğü’nün ilgili yazılarının yanı sıra Kalkan Belediyesinin ruhsatların iptal edildiğini belirten yazısı da eklendi. Yıkılması beklenen villalar CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut’un soru önergesiyle meclisin de gündemine taşınmıştı. Villalara ruhsat vermekle suçlanan Kalkan’ın eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı, 2008 yılında DP’den AKP’ye geçmiş, 22 Temmuz’daki genel seçimlerde de AKP’den Antalya Milletvekili aday adayı olmuş ancak seçilememişti. 2009 yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen Kalkan  Belediyesi hakkında yargıya yansımış çok sayıda imar kaynaklı suç duyurusu bulunuyor.

HABER; YUSUF YAVUZ/Kaş


KONUYLA İLGİLİ DİĞER HABER ÖZETLERİ;

KALAMAR KOYU TBMM'DE..

Kümes villalar çifte önergeyle meclise taşındı

'TARIM ARAZİSİNDE YABANCIYA SATIŞ NASIL YAPILDI?!'

YUSUF YAVUZ-Kaş

CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut, Kalkan Kalamar koyunda yasalara aykırı olarak inşa edilen ve Valilik tarafından başlatılan incelemenin ardından ruhsatları iptal edilen villa skandalını TBMM gündemine taşıdı. Bulut İçişleri Bakanı Şahin ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'a villa skandalını sordu.

SKANDALA GÖZ YUMAN YÖNETİCİLER YARGILANACAK MI?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yanıtlamaları istemiyle meclise yazılı soru önergesi veren Bulut, Kalamar koyunda denize sıfır tarımsal alan niteliğindeki arazide, kıyı yasası da ihlal edilerek yapılan 34 villanın açıkça yasalara aykırı olduğu uzman raporlarıyla da kanıtlandığını ve Kalkan Belediyesi'nin ruhsatların iptali için girişim başlattığını anımsattığı önergesinde, Bakan Bayraktar'a "İmarsız alanda ve kıyı yasası hiçe sayılarak yapılan villalara ruhsat veren yöneticiler hakkında yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.


kalamar koyundaki villalar kıyı kanununu da ihlal ederek inşa edilmiş


'TÜRKİYE'NİN SON KALESİNİ NASIL KORUYACAKSINIZ'

Önergesinde, Kalamar koyunu da içine alan bölgede, Patara'dan başlayarak Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi'ne uzanan sahilin; Türkiye'de yapılaşmadan korunabilmiş ve önemli biyolojik çeşitliliği barındıran alanlardan olduğuna değinen Bulut, "son beş yıldır bölgede ortaya çıkan kaçak yapılaşmalar hakkında ne gibi önleyici tedbirler alınmıştır?" sorusunu yöneltti.

'TARIM ARAZİSİNDE YABANCIYA SATIŞ NASIL YAPILDI'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede ise, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yurttaşların eşit biçimde yararlanmaları gereken kıyı alanlarında, ranta yönelik olduğu açıkça ortada olan böylesi bir girişime nasıl göz yumulduğunu sorgulayan Bulut, "Sahipleri arasında yabancı siyasetçi, akademisyenlerinde adının geçtiği iddia edilmektedir. Uluslararası emlak vurgununa dönüşen skandalın ardından bu villaların yıkılıp alanın rehabilite edilmesini düşünüyormusunuz? Yabancı kişilere tarımsal arazi satışının mümkün olmadığı yasalarımızdada açıktır. Söz konusu alanda adı anılan yabancı kişilere hangi yasaya dayanılarak parsel satışı yapılmıştır?" sorularına yanıt istedi."KALAMAR KOYUNDA 'DERİN' İLİŞKİLER"

CFR VE AKP'NİN KÜMES RUHSATLI 34 VİLLASINA İPTAL ŞOKU

kalamar_detayAntalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda, imarsız tarım alanında ve kıyı yasası delinerek inşasına başlanan 34 villanın ruhsatları iptal edildi. Bir kısmı tamamlanmış olan villaların sahipleri arasında meclis çevre komisyonu üyesi olarak da görev yapan eski AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer'e ait şirketin de adı geçiyordu.

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve haberleştirerek kamuoyuna duyurduğumuz Kalkan'daki imar skandalı uluslararası bir vurgunu da gözler önüne sermişti. Denize sıfır konumdaki 130 dönümlük 'tarımsal niteliği korunacak' zeytinlik araziyi 34 parsele bölerek üzerinde villa inşaatlarına başlayan yatırımcılar, her birine yaklaşık 3 milyon dolar değer biçilen villaların bir kısmını daha inşaat aşamasındayken İngiliz ve Amerikalılara sattıkları öne sürülmüştü. Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği'ne gore, iskan dışı alanlardaki parsellerde inşaat alanı katsayısı yüzde 5'ten fazla olamıyor ve mandıra, kümes ve tarımsal ürünlerin işlenebileceği yapılara izin verilebiliyor.

kalamar_koyu_eski_hali 

kalamar3


 KALAMAR KOYUNDA 'DERİN' İLİŞKİLER

Koydaki parsel sahipleri arasında, eski AKP Muğla Milletvekili ve meclis çevre komisyonu üyesi Hasan Özyer'in kurucusu olduğu Fethiye merkezli Denizhan Gayrimenkul A.Ş'nin yanısıra, uzun süre Kalkan'da yaşayan ve geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Eski ABD Kongresi üyesi Stephan J. Solarz, CFR (Council on Foreign Reletions-Dış İlişkiler Konseyi) yöneticisi Jehuda Reinharz, uzun yıllar Bank of America'nın Genel Hukuk Danışmanlığını yürüten Margaret M. Grieve ve New York Times yazarı Richard Bernstein'ın da bulunması dikkat çekmişti.

koydaki_villalarn_bir_ksm_bitmi_durumda

'RUHSATI VEREN AKP'Lİ BAŞKANIN ORTAĞI HİSSEDAR' İDDİASI

Yağmalanan koydaki parsellerin büyük çoğunluğunun, İstanbul merkezli Ada Turizm Yatırımları A.Ş'ye, üç parselin ise Kalkan merkezli Kalamar İnşaat ve Turizm Limited Şirketi'ne ait olduğu ortaya çıkmıştı. Kalkan'ın AKP'li eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı'nın başkanlığı döneminde ticari işlerini yürüten ortağı Ali Tunç ve Ramazan Doğan'a ait olduğu ileri sürülen Kalamar A.Ş, üç parselin hissedarı olarak anılırken, yasalara aykırı olarak inşa edilen villaların Şalvarlı'nın belediye başkanlığı döneminde ruhsatlandırılması Kalkan'da tartışma yaratmıştı.

kalamar_villa_detay

 

TEKNİK RAPOR: ' KONUT AMAÇLI YAPILAR YÖNETMELİĞE AYKIRI'

Konuyla ilgili haberimizin ardından Antalya Valiliği tarafından başlatılan soruşturmanın ardından, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü yetkililerince yapılan inceleme sonrasında hazırlanan teknik raporda, bölgede bulunan 34 binanın 21'nin subasman seviyesinde, 7'sinin inşaat halinde, 6'sının da iskan ruhsatı almaya hazır olduğu belirtildi. Koydaki parsellerin ruhsatlandırıldığı tarihte ilgili çevre düzeni planında 'tarımsal niteliği korunacak alan' olarak görüldüğünün altı çizilen raporda, "yapıların sahil bandının ikinci 50 metrelik bölümde kalmaları sebebiyle Çevre Düzeni Planı'na girmediğinden kıyı mevzuatı açısından incelenmesi gerekmekte. Yapıların bulunduğu parsellerin, kıyı kenar çizgisine göre sahil bandının ikinci 50 metrelik bölümüne isabet ettiği görülmüştür. Kalkan Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu yapı ruhsatları bina ve ev vasfı taşımakta olup, yapı yükseklikleri de muhtelif olarak 4.50, 6.50 ve 7 metredir. Kalkan Belediyesi eski Başkanı Mustafa Şalvarlı tarafından 26.04. 2007 ve 26.12. 2007 tarihleri arasında düzenlenen yapı ruhsatlarının sahil bölümünün ikinci bölümünde ve konut amaçlı yapı ruhsatları olduğu görülmekte olup, adı geçen yönetmelik hükümleriyle örtüşmemektedir" bilgisine yer verildi.

KALKAN BELEDİYESİ: 'RUHSATLAR AÇIKÇA YASALARA AYKIRI'

Kalkan'daki imar vurgununun üstünden yaklaşık iki yıl geçerken bu süre içinde bazı villa inşaatlarının çalışmalarına devam ederek bitirildiği öne sürülüyor. Ancak aradan geçen uzun sürenin ardından, 8. Eylül 2011 tarihinde Antalya Valiliği tarafından Kaş Kaymakamlığı'na iletilen yazı ve ilgili teknik raporla birlikte harekete geçen Kalkan Belediyesi, yağmalanan koydaki parsel sahiplerine bir yazı ileterek ruhsatların iptal edildiğini bildirdi. Kalkan Belediyesi'nce 23 Eylül 2011 tarihinde ruhsat sahiplerine gönderilen yazıda, "düzenlenen yapı ruhsatlarının anılan yasa ve yönetmeliklere açıkça aykırı olmaları sebebiyle yasal dayanaktan yoksun ve yok hükmünde olması neticesinde ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde 'iptal' edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verilirken, yazıda belediye başkanı yerine vekalet eden meclis üyesi Arif Ernez'in imzasının yer alması dikkat çekti. Villaların yıkılması için yeni bir sürecin başlaması gerekiyor.

Yusuf Yavuz/KAŞ

haber: tgb.gen.tr‘Villaları kim yıkacak?!’

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Kaş Kalkan’da kümes ruhsatı ile yapılan deniz manzaralı villaların ne zaman yıkılacağının açıklanmasını istedi.Kalkan Beldesi Kalamar Koyu’nda denize sıfır tarım ve zeytinlik alanlara, “kümes” benzeri yapı ruhsatı ile milyon dolarlık villalar inşa edildiğine dikkat çeken Yıldıray Sapan, “Böyle bir cinliğin içinde kimin bulunacağını tahmin etmek zor değildir. Rant denince akla AKP gelir. Kalamar Koyu’nda da bu olmuştur. 2007 yılında dönemin AKP’li Kalkan Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın verdiği ‘kümes’ ruhsatı ile villaların yapımına başlanmıştır. 34 adet kümes ruhsatlı villaları yapanlar arasında, dönemin Muğla Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olan AKP’li Hasan Özyer’in adı da geçmektedir. Zaten AKP’nin çevrecisi de böyle olur. Olsa olsa çevre katliamı yapar. Kalamar Koyu’nda da bu yapılmıştır” dedi.

DENİZ MANZARALI KÜMESLERİ KİM YIKACAK?
Kümes ruhsatlı villaların ruhsatlarının iptal edildiğine dikkat çeken Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, hükümeti yasaları uygulamaya çağırarak şunları söyledi: “Şimdi yapılması gereken bunların yıkılmasıdır. Hükümetin ve ilgili bakanlıkların böyle bir irade göstermesi gerekmektedir. Kümes benzeri ruhsatlarla yapılan ultra lüks villalar yıkılmalıdır. Bu suç ve ayıp ortadan kaldırılmalıdır. Suç işleyenler hakkında gerekli yasal işlem yapılmalıdır. Aralarında ünlü yabancıların da olduğu kişilere satılan, her birine yaklaşık 3 milyon dolar değer biçilen sözde kümeslere yönelik işlemin takipçisi olacağız. Yasaların herkese eşit olarak uygulanıp uygulanmadığını göreceğiz. Rantçıların, yasaların arkasından dolanıp yeni cinlikler bulup bulmayacaklarını izleyeceğiz.”KALAMAR AYDINLIK'TA..

"RANT DENİNCE AKP"


CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Kaş'ın Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda, yalnızca 'kümes' ve tarımsal amaçlı konut yapımına izin verilen imar dışı arazide yapılan deniz manzaralı villaların ne zaman yıkılacağının açıklanmasını istedi. Konunun gündeme gelmesinin ardından başlatılan inceleme sonrasında villaların ruhsatları iptal edilmişti.

'AKP'nin çevreciliği bu kadar'

Kalkan'ın cennet koylarından olan Kalamar Koyu’nda denize sıfır tarım ve zeytinlik alanlara, kıyı yasası da ihlal edilerek 'kümes' benzeri yapı ruhsatı ile milyon dolarlık villalar inşa edildiğine dikkat çeken Sapan, “Böyle bir cinliğin içinde kimin bulunacağını tahmin etmek zor değildir. Rant denince akla AKP gelir. 2007 yılında dönemin AKP’li Kalkan Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın verdiği ‘kümes’ ruhsatı ile villaların yapımına başlanmıştır. 34 adet kümes ruhsatlı villayı yapanlar arasında, dönemin Muğla Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olan AKP’li Hasan Özyer’in adı da geçmektedir. Zaten AKP’nin çevrecisi de böyle olur. Olsa olsa çevre katliamı yapar. ” dedi.

HABERİN TAMAMI BUGÜN(PAZAR GÜNÜ)AYDINLIK'TA.


Denize sıfır talan!


25 villanın ruhsatı Kıyı Yasası’na aykırı inşa edildiği gerekçesiyle belediye tarafından iptal edildi
Denize sıfır talan! Kaş’ın Kalamar Koyu’nda denize sıfır 25 villanın ruhsatı, Kıyı Yasası’na aykırı inşa edildiği gerekçesiyle belediye tarafından iptal edildi. Ruhsatı iptal edilenler arasında, eski milletvekili Hasan Özyer’in villası da var...

Kalamar Koyu’nda 2008 yılında, dönemin Kalkan Belde Belediye Başkanı Demokrat Partili Mustafa Şalvarlı tarafından tarım arazisi olan 14 parsele inşaat ruhsatı verildi. 5 bin metrekare büyüklüğündeki her parsele, 2009 yılında Kıyı Kanunu’na aykırı olmasına rağmen 34 villanın inşasına başlandı.

Villalardan 21’inin su basmanı tamamlanırken, 7’sinin inşası sürüyor. 6 villa ise tamamlanarak iskana hazır hale getirildi. Antalya Valiliği ve Antalya Bayındırlık Bölge Müdürlüğü uzmanları, bölgede yapılan yapıların ’Kıyı İmar Yasası ve Yönetmenliklere’ aykırı olduğuna hükmederek gerekli işlemin yapılmasını istedi. 13 Eylül 2011’de Kaş Kaymakamlığı, Valilikten gelen raporu, belediyeye gönderdi.

Kalkan Belediyesi'de rapor doğrultusunda 23 Eylül’de bölgede inşaatı süren 34 villadan 25’inin ruhsatını iptal etti. Kıyıdan 100 metre içeride bulunan 9 villanın ruhsatı ise iptal edilmedi.

Ruhsatı iptal edilen villalar arasında ANAP ve AK Parti Muğla eski Milletvekili Hasan Özyer’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Ada Turizm Yatırımları Şirketi’na ait 10 parselde bulunan villa da yer alıyor. Yine vekaleti Hasan Özyer’de bulunan Denizkan Gayrimenkul Pazarlama Şirketi’ne ait villa ile Kalamar İnşaat’a ait villaların da ruhsatı iptal edildi.

‘Bizden önceki’ savunması

Kalkan Belde Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt, “Bizden önceki yönetim Kalamar Koyu’nda bina ruhsatı vermiş. Uygulama imar planı olmayan yerlerde ruhsat verilmesi kanunlara aykırıdır. Daha önce inşaatı durdurmuştuk. Raporlar doğrultusunda ruhsatı iptal ettik” dedi.

Belediye Başkanı: Ben bu işten anlamam

Kalkan Belde Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt konuyu basından takip ettiklerini söyledi. Karakurt VATAN’a şöyle konuştu, “Belediye başkanı olduktan sonra konuyu basından öğrendim. Yeni başkan olduğum için bu konuları bilmiyorum. Konulara hakim olmadığım için Antalya Valiliği’ne yazı yazarak teknik destek istedik. Gelen yazıda ise bu bölgenin imarı olmadığı, tarımsal arazi olduğu için yüzde 5 oranıda yapılaşmaya sadece tarım amaçlı binalara izin verildiği belirtildi. Ancak denizden 100 metre uzağa inşaat yapılabileceği yine aynı raporda yer aldı. Biz de kural gereği kıyı ile 100 metre içinde kalan yerdeki binaların ruhsatını iptal ettik.” Karakurt, ‘Söz konusu alan imara açılacak mı?” sorumuza ise şu cevabı verdi: “Ben bunu nereden bileyim, teknik konulara hakim olmadığımı daha önceden söylemiştim.”

HABER: VATAN GAZETESİ


Kümes villaları kim yıkacak
 
CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan hükümetten bu sorunun yanıtını istedi
 
Yusuf Yavuz/Kaş

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Kaş'ın Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda, yalnızca 'kümes' ve tarımsal amaçlı konut yapımına izin verilen  imar dışı arazide yapılan deniz manzaralı villaların ne zaman yıkılacağının açıklanmasını istedi. Konunun gündeme gelmesinin ardından başlatılan inceleme sonrasında villaların ruhsatları iptal edilmişti.
 
'AKP'NİN ÇEVRECİSİ BÖYLE OLUR'
Kalkan'ın cennet koylarından olan Kalamar Koyu’nda denize sıfır tarım ve zeytinlik alanlara, kıyı yasası da ihlal edilerek  'kümes' benzeri yapı ruhsatı ile milyon dolarlık villalar inşa edildiğine dikkat çeken Sapan, “Böyle bir cinliğin içinde kimin bulunacağını tahmin etmek zor değildir. Rant denince akla AKP gelir. Kalamar Koyu’nda da bu olmuştur. 2007 yılında dönemin AKP’li Kalkan Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın verdiği ‘kümes’ ruhsatı ile villaların yapımına başlanmıştır. 34 adet kümes ruhsatlı villaları yapanlar arasında, dönemin Muğla Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olan AKP’li Hasan Özyer’in adı da geçmektedir. Zaten AKP’nin çevrecisi de böyle olur. Olsa olsa çevre katliamı yapar. Kalamar Koyu’nda da bu yapılmıştır” dedi.
 
'DENİZ MANZARALI KÜMESLERİ KİM YIKACAK'
Kümes ruhsatlı villaların ruhsatlarının iptal edildiğine dikkat çeken Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, hükümeti yasaları uygulamaya çağırarak şunları söyledi: “Şimdi yapılması gereken bunların yıkılmasıdır. Hükümetin ve ilgili bakanlıkların böyle bir irade göstermesi gerekmektedir. Kümes benzeri ruhsatlarla yapılan ultra lüks villalar yıkılmalıdır. Bu suç ve ayıp ortadan kaldırılmalıdır. Suç işleyenler hakkında gerekli yasal işlem yapılmalıdır. Aralarında ünlü yabancıların da olduğu kişilere satılan, her birine yaklaşık 3 milyon dolar değer biçilen sözde kümeslere yönelik işlemin takipçisi olacağız. Yasaların herkese eşit olarak uygulanıp uygulanmadığını göreceğiz. Rantçıların, yasaların arkasından dolanıp yeni cinlikler bulup bulmayacaklarını izleyeceğiz.”
 Denize Sıfır Kaçak Villalara Belediye 'Dur' Dedi

Kalkan Kalamar Koyu'nda 2009 yılında yapımına başlanan denize sıfır 25 villanın ruhsatı, Kıyı Yasası'na aykırı inşa edildiği gerekçesiyle belediye tarafından iptal edildi.Haber: Denize Sıfır Kaçak Villalara Belediye 'dur' Dedi

Kalkan Kalamar Koyu'nda 2009 yılında yapımına başlanan denize sıfır 25 villanın ruhsatı, Kıyı Yasası'na aykırı inşa edildiği gerekçesiyle belediye tarafından iptal edildi.

Ruhsatı iptal edilenler arasında, eski Anap ve AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer'in de villası bulunuyor.

Kalamar Koyu'nda 2008 yılında dönemin Kalkan Belde Belediye Başkanı Demokrat Partili Mustafa Şalvarlı tarafından tarım arazisi olan 14 parsele inşaat ruhsatı verildi. 5 bin metrekare büyüklüğündeki her parsele, 2009 yılında Kıyı Kanunu'na aykırı olmasına rağmen 34 villanın inşasına başlandı. Villalardan 21'inin su basmanı tamamlanırken, 7'sinin inşası sürüyor. 6 villa ise tamamlanarak iskana hazır hale getirildi.

VALİLİK İNCELEME YAPTI

2009 yerel seçimlerinde CHP'den belediye başkanı seçilen Ömer Saim Karakurt, konunun basında yer alması üzerine Antalya Valiliği'ne Ocak 2010'da bir yazı yazarak bölgenin durumu hakkında bilgi istedi. Belediye, Şubat 2010'da inşaatları durdurma kararı aldı. Antalya Valiliği ve Antalya Bayındırlık Bölge Müdürlüğü uzmanları, Kalamar Koyu'nda inceleme yaptı. Uzmanlar, Mart 2010'da hazırladıkları raporla, bölgede yapılan yapıların 'Kıyı İmar Yasası ve Yönetmenliklere' aykırı olduğuna hükmederek gerekli işlemin yapılmasını istedi.

9'UNA İZİN VERİLDİ

13 Eylül 2011'de Kaş Kaymakamlığı valilikten gelen raporu, belediyeye gönderdi. Kalkan Belediyesi'de rapor doğrultusunda 23 Eylül'de bölgede inşaatı süren 34 villadan 25'inin ruhsatını iptal etti. 25 villanın ruhsatının iptaline 3621/3830 Sayılı Kıyı Yasası'nın ilgili maddeleri ve Kıyı Yasası'nın uygulanması hakkındaki yönetmelik gerekçe gösterildi. Ayrıca bölgede imar planı olmadığı ve söz konusu bölgenin tarım alanı statüsünde olduğu belirtildi. Kıyıdan 100 metre içeride bulunan 9 villanın ruhsatı ise iptal edilmedi.

Ruhsatı iptal edilen villalar arasında eski Anap ve Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Ada Turizm Yatırımları Şirketi'na ait 10 parselde bulunan villa da yer alıyor. Yine vekaleti Hasan Özyer'de bulunan Denizkan Gayrimenkul Pazarlama Şirketi'ne ait 2 parselde yer alan villa ile Kalamar İnşaat'a ait 2 parselde bulunan villaların da ruhsatı iptal edildi.

'RUHSAT KANUNLARA AYKIRI'

Kalkan Belde Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt, "Bizden önceki yönetim Kalamar Koyu'nda bina ruhsatı vermiş. Uygulama imar planı olmayan yerlerde ruhsat verilmesi kanunlara aykırıdır. Bu nedenle konuyu Antalya Valiliği'ne bildirdik. Valilik ve Bayındırlık'tan gelen raporlar doğrultusunda işlem yaptık. Daha önce inşaatı durdurmuştuk. Raporlar doğrultusunda ruhsatı iptal ettik" dedi.

'AHIR DAHİ YAPAMIYORUZ'

Kalamar Koyu'nda arsası bulunan Yusuf Karsak ise binaların kaçak inşa edildiğini iddia etti. Beldenin sahile uzak bölgelerine bina yapıldığını kaydeden Karsak, "Bu bölge 20 yıl önce belediye mücavir sınırlarına alındı, ancak imara açılmadı. Burada arsası bulunan köylüler hayvanları için ahır yapamazken, birileri villa yapıyor. Yapılar tamamen yasa dışıdır. Villalar üstelik kamu arazisine yapılmış durumda" diye konuştu.


KONUYLA İLGİLİ ÖNCEKİ HABER DİZİNLERİ ŞÖYLE;

KÜMES RUHSATLARI TELEVİZYONLARDA...
KÜMES RUHSATLI 34 VİLLAYA İPTAL ŞOKU

NTV ANA HABER BÜLTENİ LİNKİ;
http://www.izlesene.com/tv/ntv/video/kumes-ruhsatiyla-villa/4840161

ODA TV HABER BÜLTENİ LİNKİ;
http://www.odatv.com/n.php?n=kumes-ruhsatli-34-villaya-iptal-soku-0610111200

DOĞAN HABER LİNKİ;

http://www.haberler.com/denize-sifir-kacak-villalara-belediye-dur-dedi-3043207-haberi/


HABER ÖZETİ;

Kümes ruhsatlı 34 villaya iptal şoku

Yusuf Yavuz/Kaş

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda, imarsız tarım alanında ve kıyı yasası delinerek inşasına başlanan 34 villanın ruhsatları iptal edildi. Bir kısmı tamamlanmış olan villaların sahipleri arasında meclis çevre komisyonu üyesi olarak da görev yapan eski AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer'e ait şirketin de adı geçiyordu.
 
Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve haberleştirerek kamuoyuna duyurduğumuz Kalkan'daki imar skandalı uluslararası bir vurgunu da gözler önüne sermişti. Denize sıfır konumdaki 130 dönümlük 'tarımsal niteliği korunacak' zeytinlik araziyi 34 parsele bölerek üzerinde villa inşaatlarına başlayan yatırımcılar, her birine yaklaşık 3 milyon dolar değer biçilen villaların bir kısmını daha inşaat aşamasındayken İngiliz ve Amerikalılara sattıkları öne sürülmüştü. Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’ne gore, iskan dışı alanlardaki parsellerde inşaat alanı katsayısı yüzde 5’ten fazla olamıyor ve mandıra, kümes ve tarımsal ürünlerin işlenebileceği yapılara izin verilebiliyor.
 
KALAMAR KOYUNDA 'DERİN' İLİŞKİLER
Koydaki parsel sahipleri arasında, eski AKP Muğla Milletvekili ve meclis çevre komisyonu üyesi Hasan Özyer’in kurucusu olduğu Fethiye merkezli Denizhan Gayrimenkul A.Ş’nin yanısıra, uzun süre Kalkan'da yaşayan ve geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Eski ABD Kongresi üyesi Stephan J. Solarz, CFR (Council on Foreign Reletions-Dış İlişkiler Konseyi) yöneticisi Jehuda Reinharz, uzun yıllar Bank of America’nın Genel Hukuk Danışmanlığını yürüten Margaret M. Grieve ve New York Times yazarı Richard Bernstein’ın da bulunması dikkat çekmişti.
 
'RUHSATI VEREN AKP'Lİ BAŞKANIN ORTAĞI HİSSEDAR' İDDİASI
Yağmalanan koydaki parsellerin büyük çoğunluğunun, İstanbul merkezli Ada Turizm Yatırımları A.Ş'ye, üç parselin ise Kalkan merkezli Kalamar İnşaat ve Turizm Limited Şirketi'ne ait olduğu ortaya çıkmıştı. Kalkan’ın AKP'li eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın başkanlığı döneminde ticari işlerini yürüten ortağı Ali Tunç ve Ramazan Doğan’a ait olduğu ileri sürülen Kalamar A.Ş, üç parselin hissedarı olarak anılırken,  yasalara aykırı olarak inşa edilen villaların Şalvarlı'nın belediye başkanlığı döneminde ruhsatlandırılması Kalkan'da tartışma yaratmıştı.
 
TEKNİK RAPOR: ' KONUT AMAÇLI YAPILAR YÖNETMELİĞE AYKIRI'
Konuyla ilgili haberimizin ardından Antalya Valiliği tarafından başlatılan soruşturmanın ardından, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü yetkililerince yapılan inceleme sonrasında hazırlanan teknik raporda, bölgede bulunan 34 binanın 21'nin subasman seviyesinde, 7'sinin inşaat halinde, 6'sının da iskan ruhsatı almaya hazır olduğu belirtildi. Koydaki parsellerin ruhsatlandırıldığı tarihte ilgili çevre düzeni planında 'tarımsal niteliği korunacak alan' olarak görüldüğünün altı çizilen raporda, "yapıların sahil bandının ikinci 50 metrelik bölümde kalmaları sebebiyle Çevre Düzeni Planı'na girmediğinden kıyı mevzuatı açısından incelenmesi gerekmekte. Yapıların bulunduğu parsellerin,  kıyı kenar çizgisine göre sahil bandının ikinci 50 metrelik bölümüne isabet ettiği görülmüştür. Kalkan Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu yapı ruhsatları bina ve ev vasfı taşımakta olup, yapı yükseklikleri de muhtelif olarak 4.50, 6.50 ve 7 metredir. Kalkan Belediyesi eski Başkanı Mustafa Şalvarlı tarafından 26.04. 2007 ve 26.12. 2007 tarihleri arasında düzenlenen yapı ruhsatlarının sahil bölümünün ikinci bölümünde ve konut amaçlı yapı ruhsatları olduğu görülmekte olup, adı geçen yönetmelik hükümleriyle örtüşmemektedir" bilgisine yer verildi.
 
KALKAN BELEDİYESİ: 'RUHSATLAR AÇIKÇA YASALARA AYKIRI'
Kalkan'daki imar vurgununun üstünden yaklaşık iki yıl geçerken bu süre içinde bazı villa inşaatlarının çalışmalarına devam ederek bitirildiği öne sürülüyor. Ancak aradan geçen uzun sürenin ardından, 8. Eylül 2011 tarihinde Antalya Valiliği tarafından Kaş Kaymakamlığı'na iletilen yazı ve ilgili teknik raporla birlikte harekete geçen Kalkan Belediyesi, yağmalanan koydaki parsel sahiplerine bir yazı ileterek ruhsatların iptal edildiğini bildirdi. Kalkan Belediyesi'nce 23 Eylül 2011 tarihinde ruhsat sahiplerine gönderilen yazıda, "düzenlenen yapı ruhsatlarının anılan yasa ve yönetmeliklere açıkça aykırı  olmaları sebebiyle yasal dayanaktan yoksun ve yok hükmünde olması neticesinde ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde 'iptal' edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verilirken, yazıda belediye başkanı yerine vekalet eden meclis üyesi Arif Ernez'in imzasının yer alması dikkat çekti. Villaların yıkılması için yeni bir sürecin başlaması gerekiyor.

konuyla ilgili önceki haberler;

http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=740
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=785
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=757
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=1893
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=755
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=1716
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=1328
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=977
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=1310
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=969
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=903
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=972
http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=745Bu haber 6434 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KALKAN HABERLERİ

Kalkan Karayoluna Kaya Düştü

Kalkan Karayoluna Kaya Düştü Kalkan-Fethiye D400 Karayoluna Lavanta Evleri kısmından kaya parçası düştü. Sabah 09.45 sıralarında meydana gelen k...

Kalkan'da Bağlama Öğreniyorlar

Kalkan'da Bağlama Öğreniyorlar Kalkan Beldesi, Çavdır ve Sarıbelen köylerinde bağlama kursu açıldı. Kurslara aralarında mimar, öğretmen, ev kadını...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle