Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

Likya orkidesi koruma altında!

Likya orkidesi koruma altında!

Tarih 08 Haziran 2012, 02:00 Editör Özer YILMAZ

Dünyada sadece Antalya'nın Kaş ilçesinde yayılış gösteren ancak nesli kritik olarak yokolma tehdidi altında bulunan Likya Orkidesi için TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen koruma projesi hayata geçiyor. Ağullu köyündeki 10 dönümlük alanda oluşturulan koruma sahasıyla yalnızca 250 tane kaldığı düşünülen orkideler yokolmaktan kurtarılarak geleceğe taşınacak.

Likya orkidesi koruma altında!

Dünyada sadece Antalya'nın Kaş ilçesinde yayılış gösteren ancak nesli kritik olarak yokolma tehdidi altında bulunan Likya Orkidesi için TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen koruma projesi hayata geçiyor. Ağullu köyündeki 10 dönümlük alanda oluşturulan koruma sahasıyla yalnızca 250 tane kaldığı düşünülen orkideler yokolmaktan kurtarılarak geleceğe taşınacak.

Yusuf Yavuz-Kaş

Projeyi ortaklaşa yürüten Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri, türün yayılış gösterdiği Kaş'a bağlı Ağullu köyündeki arazide incelemede bulundular. İncelemenin ardından, yaklaşık 250 bireyin kaldığı düşünülen Likya orkidesi (Ophrys lycia) için oluşturulacak on dönümlük koruma alanında Kaş Orman İşletme Müdür Vekili Barış Tamer Kilis'in koordinasyonunda başlatılan çalışmayla türün yaşadığı arazi koruma altına alınarak bölgeye bilgilendirme panoları yerleştirilecek. Bölgedeki okullarda öğrenim gören öğrencilere ve halka Likya Orkidesi hakkında eğitim çalışmalasını da kapsayan projede ayrıca belgeseller ve broşürlerle korumanın önemi anlatılacak.

ORKİDELERİ HALK KORUYACAK

Kaş orkidesi olarak da anılan türün dünyada sadece Kaş ilçesi sınırlarında yayılış gösterdiğini belirten proje sorumlusu ve Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz, projenin en önemli ayaklarından birinin de yöre halkının konunun önemi hakkında bilgilendirilmesi olduğunu söyledi. Nisan ayında çiçeklenen Likya orkidesinin Haziran ayında da kapsül verdiğini belirten Deniz, arazide yaptıkları çalışmayla türün kapsül verimliliği ve nesillerini aktarma oranı hakkında veriler elde etmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Türün yayılış gösterdiği alanın büyük bölümünün ormana ait olduğunu kaydeden Deniz, burada oluşturulacak koruma alanı için yapılacak çitleme çalışmalarının, Akdeniz Üniversitesi ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütüleceğini belirterek, "biz bu çalışmaları yapacağız ancak türü koruyarak geleceğe taşıyacak olan yöre halkıdır" diye konuştu.

DÜNYADA ORKİDE TİCARETİ YASAK

Proje ekibinde yeralan Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Vural ise Türkiye'de korunması gereken çok sayıda bitki türü olduğunun altını çizerek, "orkideler korunması gereken türler içerisinde özel bir yere sahip. Orkidelerin toplanıp ticaretinin yapılması uluslararası yasalarla yasaklanmış durumda ancak Türkiye'deki geleneksel sahlep kullanımının değişmesi kolay olmadığından denetimler yetersiz kalıyor. Bu konu biraz da eğitim çalışmasıyla halkı bilgilendirmekten geçiyor" diye konuştu.

ORKİDELER EN ÇOK GÜNEYİ SEVİYOR

Likya Orkidesi'nin lokal olarak yayılış gösteren ancak koruma statüsü bulunmayan türlerden biri olduğunun altını çizen Vural, proje sayesinde türün doğal ortamında varlığını sürdürebilmesini amaçladıklarını söyledi. Antalya, Muğla ve İzmir gibi illerin orkidelerin en çok yayılış gösterdiği bölgeler olduğunu dile getiren Vural, çok sayıda lokal endemik türü barındıran bu bölgeler için Kaş'ta yürütülen projenin iyi bir model oluşturacağını kaydetti.

KÜLTÜR ORTAMINDA YETİŞTİRMEK ÇOK PAHALI

Kendisinin de Türk halkının geneli gibi sahlebi çok sevdiğini anlatan Vural, daha az sahlep tüketmenin orkidelerin korunabilmesi için en önemli yol olduğunu dile getirdi. Yumrularından dondurmanın hammaddesi olan sahlep elde edilen orkidelerin kültür ortamında yetiştirilebilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Vural, "ancak bu çalışmalar doğadaki gibi sonuç vermiyor. Maliyeti çok yüksek ve başarı elde etme oranı çok zor. Orkide tohumların çimlenebilmesi için mikrofungus dediğimiz bazı mantar türlerine ihtiyaç var. Bu mantarlarla tohumlar ortak yaşam kurarak çimlenme sağlanıyor. Bunu doku kültürle elde edebiliyorsunuz ama araziye aktarılması çok kolay olmuyor. Yani kültür ortamında orkide üretimiyle ilgili çözmemiz gerek bir çok aşama var" dedi.

ORKİDELER İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT İNSAN

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Candan Aykurt ise yerleşim alanına çok yakın arazide yayılış gösteren Likya orkidesinin diğer türlerde olduğu gibi ciddi oranda toplum ve insan baskısı altında olduğunu dile getirdi. Yerleşim alanının büyümesiyle türün tozlaşmasını sağlayan özel bir böcek türünün de ortamdan giderek yok olduğunu kaydeden Aykurt, bunun da türü tehdit eden önemli bir sorun olduğunu dile getirdi. Projenin yöre ekonomisine de önemli katkılar sağlayabileceğine işaret eden Aykurt, botanik turizminin dünyada yükselen bir değer olduğunu ifade etti.

KOORDİNATLARI TESPİT EDİLDİ

Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'nden Orman Mühendisi Dr. Mehmet Ali Başaran da Ağullu köyü sınırlarındaki lokasyonda yaşayan Likya Orkidesinin tek tek koordinatlarını aldıklarını belirterek, koruma için talep edilen alanda türün geleceğe aktarılmasının projenin en temel amacı olduğunu belirtti. Başaran, projede çalışmaktan gurur duyduklarını da sözlerine ekledi.


Proje Ekibi


Prof. Dr. Mecit Vural


Yrd Doç. Dr. Candan Aykurt


Dr. Mehmet Ali Başaran


Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz


Orkide


Orkide


Appendix 11. Ophrys lycia 2


Appendix 9. Inflorescence of the Ophrys lycia 2


Appendix 8. Inflorescence of the Ophrys lycia 1


Appendix 7. Flower of the Ophrys lycia 2


Appendix 6. Flower of the Ophrys lycia 1

Bu haber 3758 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KAŞ HABERLERİ

Dört yılı bir kitapla anlattı

Dört yılı bir kitapla anlattı Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin, dört yıllık çalışmalarını bir kitapla kamuoyuna anlattı.

Vakıf yardıma koştu

Vakıf yardıma koştu Kaş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) 2012 yılında ihtiyaç sahibi 2 bin 722 kişiye toplam 832 bin lira y...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle