Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

"Demokrasiden Diktatörlüğe" konferansı

Tarih 17 Ağustos 2011, 16:01 Editör Özer YILMAZ

"Demokrasiden Diktatörlüğe" konferansı

“Demokrasiden Diktatörlüğe” konferansı

 

Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi ve CHP Antalya İl Örgütü’nün organizasyonuyla Antalya Kültür Merkezi’nde bir söyleşiye katıldı.  “Demokrasiden Diktatörlüğe” konulu söyleşide demokrasiyle iktidar olup diktatör haline gelen liderlerden örnekler veren Öymen, AKP hükümetinin Türkiye demokrasisini derinleştirdiğinin doğru olduğunu ancak bu derinleşmenin dibe doğru olduğunu savundu

 

‘Katil Amerika’ şarkısı ile başladı

Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milletvekili  Onur Öymen, yeni kitabının da adı olan “Demokrasiden Diktatörlüğe” konulu bir söyleşiye katıldı. Atatürkçü Düşünde Derneği’nin organisyonu ve Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Örgütü’nün katkılarıyla Antalya Kültür Merkezi’nde yapılan söyleşiye Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Özer Ülken, Antalya Milletvekilleri Osman Kaptan ve Yıldıray Sapan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP kadın kolları ve gençlik kollarının yönetimi, çok sayıda partili ve vatandaş katıldı. Söyleşi  fonda ‘Katil Amerika’ şarkısı çalarken Irak, Tunus, Mısır, Yemen, Suriye, Libya gibi ülkelerdeki ABD askerlerine ait savaş fotoğraflarının sunulduğu sinevizyon ile başladı. Sinevizyonun devamında ise Silivri Cezaevi’ndeki Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Atatürk fotoğrafları ve ‘Askere düşmanlık yapan, düşmana askerlik yapar’ sözünün gösterimi izleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı.

 

Demokrasiyi ABD ve Avrupa engelliyor

Onur Öymen, dünyada büyük bir demokratikleşme hareketi görülürken sadece Ortadoğu’da gerçek anlamda demokrasi ile yönetilen bir ülke olmadığını vurguladı. Bu bölgede demokrasinin gelişmesinin batılı büyük ülkeler tarafından sürekli engellendiğini vurgulayan Onur Öymen, Ortadoğu’daki iç savaşların ve işlenen insanlık suçlarının arkasında emperyalist ülkelerin petrol, doğalgaz ve doğal kaynaklarla ilgili çıkarlarının yattığını söyledi. 

 

AKP terörü önlemede yetersiz

Geçmiş dönemde Suriye’ye verilen ağır nota sonucu Teröristbaşı Apo’nun Suriye’den gönderildiğini ve PKK kamplarının kapatıldığını hatırlatan Onur Öymen, hükümetin bugün aynı şeyi Irak’a karşı neden yapamadığını sordu. Öymen, Irak Anayasa’nın 7’nci maddesinde ‘Irak, topraklarından komşu ülkelere terörist saldırıları önlemekle yükümlüdür’ şeklindeki madde gibi güçlü dayanaklar olmasına rağmen ABD’nin gözdağı vermesiyle AKP hükümetinin Irak’tan Türkiye’ye yönelik PKK faaliyetlerini engellemediğini savundu. 

 

Ortadoğu’ya örnek olamayız

Türkiye’nin dünyanın tam demokrasinin olduğu 27 ülke arasında yer almadığını, hatta demokrasisi gelişmekte olan 57 ülke arasında da bulunmadığını kaydeden Onur Öymen; “Türkiye demokrasi ile totaliter rejim arasında sıkışmış hibrit ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye demokrasi liginde ancak dünyanın 89’uncu ülkesi olabiliyor. AKP’nin demokrasiyi derinleştirdiği doğrudur. Ancak bu derinleşme dibe doğru olmuştur. Türkiye’nin bu haliyle Ortadoğu ülkelerine örnek olacak hali de yoktur. Basın Özgürlüğü açısından 127’inci ülke, Kadın Erkek Eşitliği açısından 129 sırada olduğumuz bir konumda Ortadoğu’ya model olamayız” şeklinde konuştu.  Bu konferansla Türkiye’nin daha demokratik olması için, daha özgür bir ülke için, kadın erkek eşitliği için, basın özgürlüğü için Antalya’dan bir çoban ateşi yakmak isteğini kaydeden Öymen, tüm Antalyalıları bu çoban ateşine katkı vermeye davet etti. 

 

İkinci Cumhuriyetçilere uyarı

Dünya tarihi boyunca birçok ülkede demokratik seçimle gelen iktidarların daha sonra diktatörleşerek ülkelerini felaketlere götürdüğünü ifade eden Öymen, Türkiye’de de ikinci Cumhuriyet meraklılarının olduğunu kaydetti. Öymen, “Dünyada bir Cumhuriyeti bitirdikten sonra, daha demokratik daha liberal, insan haklarına daha saygılı ikinci bir Cumhuriyeti kuran başka bir örnek, ülke var mıdır? Napolyon ve sonrası Fransa ve başka ülkelerde ‘ikinci ve üçüncü cumhuriyet getireceğiz’ diye ortaya çıkanlar birçok can almıştır.  Türkiye’de de İkinci Cumhuriyetçiler de bilsin ki buna heveslenenleri de çok yaşatmıyorlar, yaşatmak istemiyorlar” diye konuştu. ‘Atatürk Cumhuriyetinden vazgeçelim, onun yerine ikinci bir Cumhuriyet’ diyenlerin adım adım otoriter sisteme doğru gittiklerini savunan Öymen, Başkanlık rejimi düşüncelerini de eleştirerek "Bu Anayasa değişikliğini içimize nasıl sindirebiliriz, nasıl evet diyebiliriz. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘Anayasada bir tek Cumhuriyet kavramı değişmez, gerisi hepsi değişebilir’ diyor. Hani değiştirilemez kavramı bulunan maddelere dokunmayacaktınız? Açıkça bunu söylüyor, hükümet bunu tekzip etmiyor" diye konuştu.  

 

Türkiye’de aç insan yok mu?

Onur Öymen, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın "Biz Yunanistan’dan 300 milyon dolarlık doğalgaz alacağımızdan vazgeçiyoruz, paraları olduğu zaman öderler, bu bir komşuluk payıdır" sözlerini akla aykırı olarak nitelendirdi. AB’nin Yunanistan’a borçlarını ödemesi için 100 Milyar Euro’nun üzerinde yardımı olduğunu belirten Öymen, “Şimdi bu yardımla borcunu ödeyecek, siz üstüne ‘Ben borcumu, alacağımı istemiyorum’ diyorsun. Ona mukabil halktan para toplayıp Somali’ye götürüyorsun. Yani tutacak tarafınız yok. Bunu hangi anlaşmaya dayanarak söylüyorsun, devletin parası bu. Devletin alacağını keyfi olarak hibe edebilir misiniz? Anayasamıza göre süresi bir yılı aşan ekonomik ve ticari anlaşmalar meclis onayına tabidir. Siz meclise onaylatmadan böyle bonkörce 300 milyon dolarını devletin nasıl harcıyorsun? Türkiye’de aç insan yok mu? Bu kadar paranız varsa önce Türkiye’deki aç insanları doyurmalısınız” diye konuştu. Onur Öymen, söyleşiden sonra ‘Demokrasiden Diktatörlüğe’ isimli kitabını imzaladı.

 

 

 

 

Bu haber 2370 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KİTAPLARIMIZ

BİZ AZINLIĞIN SESİYİZ!...

BİZ AZINLIĞIN SESİYİZ!... HERKES ÇOĞUNLUK ADINA BİR ŞEYLER YAPTIĞINI SÖYLÜYOR.. BİZ AZINLIĞIN SESİYİZ!...

Kalkan'da Bir Halk Düşmanı!

Kalkan'da Bir Halk Düşmanı! ANADOLU'NUN GÜZEL İNSANLARI: Kalkan'da bir halk düşmanı! ÖNDER ELİTEZ'İN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ...
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle