Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

Belediyelerin % 86'sında arıtma tesisi yok

Belediyelerin % 86'sında arıtma tesisi yok

Tarih 06 Haziran 2010, 03:11 Editör Özer YILMAZ

Deniztemiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, Türkiye'deki 3 bin 225 belediyenin yüzde 86'sında arıtma tesisi olmadığını, 804 belediyenin kanalizasyon şebekesinin bulunmadığını söyledi

Belediyelerin % 86’sında arıtma tesisi yok, oteller de çalıştırmıyor

Deniztemiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, Türkiye’deki 3 bin 225 belediyenin yüzde 86’sında arıtma tesisi olmadığını, 804 belediyenin kanalizasyon şebekesinin bulunmadığını söyledi

Deniztemiz Derneği (TURMEPA) Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, Türkiye'de 3 bin 225 belediyenin yüzde 86'sında arıtma tesisi olmadığını ifade ederek, "804 belediyenin kanalizasyon şebekesi bulunmuyor, 96 belediye de hiç çöp toplamıyor" dedi.

Türkiye'de deniz kirliliğiyle ilgili 3 nedenin bulunduğuna dikkati çeken Yaramancı, "Denizleri öncelikle denizciler, sintine atıkları, çöpler, deniz kazaları kirletiyor. İkinci kirlilik nedeni karadan kaynaklanan kirlilik. Denizlerimizin, karadaki yerleşim merkezlerinin atık su çukuru gibi görülmesi, denizleri ciddi şekilde kirletiyor. Üçüncü kirlilik nedeni de Türkiye’nin coğrafi durumu" dedi.

 

Turizmde Arıtma tesisleri çalıştırılmıyor
Milliyet gazetesinde çıkan habere göre; Karadeniz'in, 10'dan fazla Avrupa ülkesinin bütün atık suyunun boşaltıldığı bir "lağım çukuru" haline dönüştüğünü söyleyen Yaramancı, "Bugün Karadeniz'den Marmara'ya dakikada 30 ton katı kirlilik bırakılmaktadır" dedi. Türkiye'de deniz kirliliğinin yüzde 80'inin karadan ve insan eliyle oluştuğunu belirten Yaramancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üç önemli kirletici unsur var. Bunlar yerleşim merkezleri, sanayi kuruluşları ve turistik tesisler. Sanayide kullanılan suyun yüzde 81'i, Organize Sanayi Bölgelerinde ise yılda 40 milyon metreküp tehlikeli atık su arıtılmadan doğaya bırakılıyor. Turistik tesislerin de bir çoğunun arıtması yok. Olan tesisler de çalıştırılmıyor. Kayıt dahi tutulmuyor. Türkiye’deki 3 bin 225 belediyenin yüzde 86'sında arıtma tesisi yok, 804 belediyede kanalizasyon şebekesi bulunmuyor, 96 belediyede de hiç çöp toplamıyor."

 

İstanbul’un atığı arıtılmıyor
"İstanbul'da her gün 3.9 milyon metreküp atık suyun sadece yüzde 10'u biyolojik olarak arıtılıyor. Bu kent son 40 yılda giderek artan şekilde kirlendi" diyen Yaramancı, kirliliğin bu hızla devam etmesi halinde kentin bir 40 yıl daha yaşamayacağını ileri sürdü.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz temizliğiyle ilgilendiğini, ancak 15 milyonluk bir metropolün nüfus artışı göz önünde bulundurulduğunda deniz temizliği konusunda yapılan çalışmaların yeterli olmadığını belirten Yaramancı, şunları kaydetti:


"Belediyenin, deniz temizliği konusunu daha öncelikli konular içine taşıyabileceği kanaatimiz var. Gereken öncelik verilmediği için bu konudaki seviyeyi yukarılara çıkaramadık. İstanbul'da, 350 bin tonluk biyolojik arıtma tesisi 4 yıldır inşaat halinde. İstanbul’da deniz temizliği konusuna öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İstanbul’daki deniz kirliliğinin ortadan kalkması için arıtma tesisi yapılması gerekiyor. Bu tesis için de 2 milyar dolar tutarında  bir yatırım yapılması lazım."


Yaramancı, Deniztemiz Derneği'nin (TURMEPA), Haziran ayında Uluslararası Deniz Çevresi Koruma Derneği’nin (INTERMEPA) dönem başkanlığını yürütmeye başlayacağını da bildirerek, bu platformda Karadeniz'e öncelik verdirmeye çalışacaklarını sözlerine ekledi.Bu haber 2728 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TOPLUMSAL YAŞAM

YEGANE YOL

YEGANE YOL SOSYALİZM DÜNYAYI KURTARMAMIZI SAĞLAYACAK YEGANE YOLDUR...

"BİRDE UTANMADAN 'BELEDİYE BAŞKANLIĞI' İSTİYORLAR"

"BİRDE UTANMADAN 'BELEDİYE BAŞKANLIĞI' İSTİYORLAR"
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle