Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU GÜNÜN MANŞETLERİ...

manşetler

SON DAKİKA HABERLERİ....

EKŞİ SÖZLÜK...


CANLI TV İZLE...

YAKINDA...

ÖZELLEŞTİRMELERE HAYIR!

ALEXA

Alexa Certified Traffic Ranking for www.likyahaber.net

SİTEYE GELENLER

free counters

ÇEVRİMİÇİ

Hüseyin CEVAHİR

Hüseyin CEVAHİR

Tarih 29 Mayıs 2010, 23:42 Editör Özer YILMAZ

Yüksek öğrenim için Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Emperyalizme karşı yükselen gençlik mücadelesinin içinde önce TİP ardından FKF içerisinde yer aldı. 1969 yılında FKF'nin Dev-Genç'e dönüştüğü kongre sonucu Dev-Genç üyesi oldu.

Hüseyin CEVAHİR – 1 Haziran 1971

1947 yılında, Dersim'in Mazgirt ilçesine bağlı Yeldeğen köyünde doğdu.

Yüksek öğrenim için Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Emperyalizme karşı yükselen gençlik mücadelesinin içinde önce TİP ardından FKF içerisinde yer aldı. 1969 yılında FKF'nin Dev-Genç'e dönüştüğü kongre sonucu Dev-Genç üyesi oldu.

Bu mücadele içinde Mahir Çayan ile tanıştı. 12 mart sonrasında THKP-C'nin oluşum sürecinde yer aldı ve örgütün kurucularından oldu. Oluşturulan ilk genel komite'de yer alarak, Doğu Anadolu bölge sorumluluğunu üstlendi.

THKP-C’nin 1971 yılında başlattığı öncü savaşının ilk evresinde gerçekleştirlen merkezi eylemlerin içinde yer aldı. İstanbul'da şehir gerillasının yaratılması amacıyla alınan karar üzerine buraya geçti. İşadamı Mete Has'ın kaçırılması ve günlük gelirlerinin kamulaştırılması ile Elrom'un tutsak alınması eylemlerine katıldı.

17 mayıs 1971'de İsrail başkonsolosu Efraim Elrom'u oturduğu apartmandan kaçırarak THKP-C'nin 1 nolu bildirisinin yayınlanması üzerine, Nihat Erim hükümetinin kuşatma ve imha amaçlı olarak tüm İstanbul'da başlattığı sokağa çıkma yasağı ve arama operasyonu sırasında, 29 mayıs 1971'de Mahir Çayan’la birlikte İstanbul-Maltepe'de kuşatıldılar.

51 saat süren kuşatması sırasında güvenlik güçleri tarafından getirilen ve Kürtçe olarak yanındakini öldürüp teslim olmasını söyleyen amcasına "Töreye uyar mı bu dediğin" diyerek cevap verdi. Kuşatma 1 Haziran sabahı keskin nişancı, deniz binbaşı Cihangir Erdeniz'in, perde arkasında nöbet tutan Hüseyin Cevahir'i vurması ile son buldu.

Binanın arka tarafından merdivenler ile içeri giren polisler, düştüğü yerden ateşi sürdüren Hüseyin'i kurşun yağmuruna tuttular. Evin rehin alınan kızı Sibel Erkan, Mahir ve Hüseyin'in eşyalardan yaptıkları siperin arkasında olduğu için çatışmadan yara alamadan kurtulurken, polisler yerde yatan Cevahir'in vücuduna ateş etmeye devam ediyorlardı. 23 kurşunla delik deşik edilmiş Hüseyin Cevahir'in vücudu Süreyyapaşa Sanatoryumuna kaldırılırken Mahir Çayan ağır yaralı olarak yakalandı.Hüseyin Cevahir

Hüseyin Cevahir


1945 yılında Tunceli’nin Mazgirt İlçesi Darıkent Nahiyesinde doğdu.

İlkokulu Darıkent’te,  Ortaokulu Tunceli’nin Pülümür ilçesinde, Lise öğrenimini de Erzincan lisesinde tamamladı.

Lise eğitiminden sonra Çapa tıp fakültesine girmeye hak kazandı ve 1964- 1965 öğrenim yılında kaydını yaptırdı. Üçüncü sınıfa kadar eğitimini sürdürdükten sonra Tıp fakültesinden ayrılıp SBF ye kayıt yaptırdı. Aynı yıl Mahir Çayan’da tıp fakültesine girmeye hak kazanmış ama kaydını SBF ye yaptırmıştı.

İstanbul’da bulunduğu yıllarda TİP Üsküdar ilçe örgütünde çalıştı.

Ankara’ya geldiğinde çalışmalarını TİP Çankaya örgütünde sürdürdü.

1968 Kasım ayında düzenlenen "Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü"ne, 24-30 Aralık 1968 tarihlerinde düzenlenen “Montaj Sanayi ve Ortak Pazar’a Hayır Haftası” etkinlikleri içinde yer alan İzmit- İstanbul yürüyüşlerine katıldı.

1968 yılı Aralık ayında CKMP sine ait panoların SBF duvarlarından indirilmesi ve sonrasında gelişen eylemlerin içerisinde Cevahir’i görürüz.

SBF Sosyalist Fikir Kulübü nün 17 Mayıs 1969 tarihinde yapılan genel kurulunda yönetime seçildi.

5 Mayıs 1970 Salı günü yapılan SBF Öğrenci Derneğinin genel kurulunda başkanlığa getirildi.

28 Nisan 1970 Balgat’da bulunan Amerikan Yardım Örgütüne ait depoların yakılması eylemine katıldığı için aranmaya başladı. Arandığı günlerde Tunceli ve Karadeniz bölgesinde örgütlenme çalışmalarına katıldı. Çalışma arkadaşları arasında okul arkadaşı Sabahattin Kurt’da vardı.

Katıldığı eylem nedeniyle bir süre hapis yattı.

Hapisten çıktıktan sonra Aliağa Petrol Rafinesinde ve Yapı İşleri Sendikası içerisinde işçilerin örgütlenmesinde görev aldı. YİS Sendikasının 28 Şubat 1971 tarihinde yapılan Genel Kurulunda yönetime seçildi.

12 Mart Muhtırasından sonra Mahir Çayan’la birlikte İstanbul’a gitti.

THKP-C nin örgütlenmesi ve eylemlerinde onu görürüz.

30 Mayıs 1972 de yanından hiç ayrılmadığı Mahir Çayan’la birlikte İstanbul Maltepe’de bir apartman dairesinde etrafları çevrildi. 1 Haziran 1972 de ardında adına yaraşır bir yaşam öyküsüyle, ardından yazılmış şiirler, türküler, öyküler bırakarak sonsuzluğa uğurlandı.

Hüseyin Cevahir’in Yordam ve Yeni Eylem adlı sanat ve edebiyat dergilerinde yayımlanmış yazıları ve “Küba Devrimi Üzerine” adlı yayımlanmış broşürü vardır.

 

Cigaram elimi yakıyor.

Maltepe'de etrafı karanlığın cüceleriyle çevrilmiş

marş söyleyen iki adalı.

İki adalının marş söyleyişinde silahlar susar.

Maltepe'nin göbeğini derin bir sessizlik kaplar.

Koro susar, büyü bozulur, görevlerini hatırlar cüceler,

Eller tetikte tarrrr...

Ve Cevahirimi kalbime gömüp dönerim hain hücreme.

Mahir ÇAYAN

Bu haber 3865 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TOPLUMSAL YAŞAM

YEGANE YOL

YEGANE YOL SOSYALİZM DÜNYAYI KURTARMAMIZI SAĞLAYACAK YEGANE YOLDUR...

"BİRDE UTANMADAN 'BELEDİYE BAŞKANLIĞI' İSTİYORLAR"

"BİRDE UTANMADAN 'BELEDİYE BAŞKANLIĞI' İSTİYORLAR"
********FARKIN NE****************23 Şubat 2014

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

sence; KALAMAR TAVA MI MEZE Mİ?


Tüm Anketler

GOOGLE TERCÜMECopyright © 2005-2012 www.likyahaber.net Tüm hakları acaip bir şekilde saklanmıştır. Kopye eden fena olur!... demedi demeyin... editör-özer yılmaz/elk.mühendisi-yıldız teknik üniv. POSTA ADRESİMİZ; haber@likyahaber.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi


porno izle