KESMESSEN YOL OLUR...


Açıklama: 2010'un; bir yandan "etnik barışı" ve "bir arada yaşamı savunacağımız" diğer yandan da işçilerin, emekçilerin sınıf mücadelesini yükselteceği bir yıl olacağını düşünüyorum.
Kategori: KÖŞE YAZARLARIMIZ
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2010
Geçerli Tarih: 05 Ağustos 2020, 04:51
Site: Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
URL: http://www.likyahaber.net/haber/yazar.asp?yaziID=676


izmir rent a car

KESMESSEN YOL OLUR…

2010'un; bir yandan “etnik barışı” ve “bir arada yaşamı savunacağımız” diğer yandan da işçilerin, emekçilerin sınıf mücadelesini yükselteceği bir yıl olacağını düşünüyorum.

Elbette, solun önderlik ettiği büyük bir işçi yükselişi falanda beklemiyorum… Ama, kanımca bu yıl; halkın konuşacağı, halkın sesinin her yerden duyulacağı, halkın kendi elleriyle geleceğine sahip çıkma çabasının gözlemleneceği bir yıl olacak.

 

KARANLIK TARİHLE HESAPLAŞMAK…

Kalkan ve Kaş’ta yerel yöneticilerimizin, bir taraftan kasabanın geçen 10 yıllık karanlık tarihiyle hesaplaşmaya devam ederken, diğer yandan kötülükleri-bozulmuşlukları-düzenbazlıkları-hülleleri ters yüz edip, şaşkınlıklarını aşacaklarını, daha yaşanılır bir kent yaratma çabası içersine girişeceklerini düşünmekteyim.

Adamın birinin sakalından fare geçmiş, adam makası alıp sakalını kesmeye başlamış. Karısı, “ne yapıyorsun, neden kesiyorsun? Keseceğine yıkasana” demiş. Adam, “Hanım, eğer kesmezsem yol olur”, diye cevap vermiş.

2010 un 2009 dan farklı; saçmalıklara, hatalara ve buna yapanlara yol olmayacak bir yıl olacağını umuyorum.

 

KAR MASKELERİYLE…

2009; Geçmişten günümüze sürüp gelen sorunların derinleştiği bir yıl oldu.

Krizle birlikte tüm emekçilerin, işçilerin hayat şartları daha da zorlaştı.

Kürt sorununda, AKP'nin açılımı dağ fare doğurdu hikâyesine döndü. Bir demokratikleşme süreci yerine tasfiye süreci uygulamaya konuldu. Parti kapatıldı belediye başkanları tutuklandı.

Derin ilişkilerin, çete yapılarının, işlenen cinayetlerin bir kısmının ortaya çıkarıldığı bir yıl oldu.

2010 yılında barış ve kardeşlikten yana olanların çözüm için daha güçlü bir irade ortaya koyacakları görülüyor.
2010'da, tıpkı Kalkan’da olduğu gibi, ülkenin de karanlık tarihiyle hesaplaşmaya devam edileceği anlaşılıyor.

2010 da; bir taraftan “barışı ve birlikte yaşamı” savunurken diğer yandan, Gerçekleştirilen katliamların, gece karanlıklarında kar maskeleriyle kurulan pusuların, işlenen cinayetlerin sorumlularının ortalığa çıkartılması, çetelerin ipliğinin pazara dökülmesi, darbecilerden hesap sorulması için mücadelenin sürdürüleceği bir yıl olacak.

Bu yüzden 2010'u bu dirençle karşılıyoruz.

 

BİR MÜJDE….

Likya Haber Gazetesi; Bu topraklardan aldıkları öyküleri bu toprakta büyüyen çocuklara geri vermek için çocukça isyanlıklarına, çılgınlıklarına devam ediyor…  

Size bir müjde; Arkadaşlarımız uzun çabalar sonucu, adeta tarihe bir not düşercesine değerdeki “Likya Haber 2009 yıllığı” ciltleme işini tamamladılar. Henüz daha tükenmemişken bir an önce ayırtmanızı şiddetle öneririm.

 

TBMM DEYİZ…

Bu sayıda bu sefer varan maran yok… Kaş’tan Kalkan’dan attığımız varan başlıklarımız, gazetemizdeki manşetlerimiz TBMM salonlarında yankılanıyor. Geçtiğimiz haftalarda, bazı haberlerimiz TBMM de belge düzeyinde tartışılıp, ulusal gazetelerde referans kabul edildi, haberleri yapıldı. Gazetemizde araladığımız her bir dosya, yaptığımız her bir haber; ya bir meclis soru önergesi ya da açılacak bir dava konusu oluveriyor, gündeme bomba gibi düşüyor.

Özgür Bir Ülkenin Mutlu Çocukları Olmak,
Felaketler Ülkesinin Fena Çocukları Olmaktan Geçer!!! Bütün fena çocukların, bütün isyancıların ve okurlarımızın yeni yılını kutluyorum. 2010’un; Barış ve Özgürlüklerin kazanıldığı bir yıl olmasını diliyorum.

 

NE KIRLARDA DİRENEN ÇİÇEKLER

NE KENTLERDE DEVLEŞEN ÖFKELER

HENÜZ ELVEDA DEMEDİLER

BİTMEDİ DAHA SÜRÜYOR O KAVGA

VE SÜRECEK

YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK!

 

Bizi desteklemeye devam edin…


Özer YILMAZ-Elk.Müh.

Editör