Uçak Gemisi Batıran Kahraman Kaş'ta Anıldı


Açıklama: Dünyada ilk defa bir uçak gemisini batıran kahraman olarak tarihe geçen Topçu Mülazım Mustafa Ertuğrul Aker, Kaş'ta düzenlenen yürüyüş ve toplantı ile anıldı.
Kategori: KAŞ HABERLERİ
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2013
Geçerli Tarih: 28 Ocak 2022, 04:50
Site: Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
URL: http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=3551


UÇAK GEMİSİ BATIRAN KAHRAMAN KAŞ’TA ANILDI

Dünyada ilk defa bir uçak gemisini batıran kahraman olarak tarihe geçen Topçu Mülazım Mustafa Ertuğrul Aker, Kaş'ta düzenlenen yürüyüş ve toplantı ile anıldı. Mustafa Ertuğrul Aker için Emin Erdem Meydanı'nda anma toplantısı yapıldı. Anmaya Kaş Belediye Başkanı CHP'li Abdullah Gültekin, Kaş Jandarma Komutanı Kıdemli Üsteğmen Murat Aydın, Emniyet Müdürü Cahit Sarı, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve Kaşlılar katıldı. Toplantıda Mustafa Ertuğrul Aker'in yaşamı anlatıldı.Dünyada ilk defa bir uçak gemisini batıran kahraman olarak tarihe geçen Topçu Mülazım Mustafa Ertuğrul Aker, Kaş'ta düzenlenen yürüyüş ve toplantı ile anıldı. Mustafa Ertuğrul Aker için Emin Erdem Meydanı'nda anma toplantısı yapıldı. Anmaya Kaş Belediye Başkanı CHP'li Abdullah Gültekin, Kaş Jandarma Komutanı Kıdemli Üsteğmen Murat Aydın, Emniyet Müdürü Cahit Sarı, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve Kaşlılar katıldı. Toplantıda Mustafa Ertuğrul Aker'in yaşamı anlatıldı.

Toplantı sonunda katılımcılara Mustafa Ertuğrul Aker anısına keşkek ikram edildi. Mustafa Ertuğrul Aker için ayrıca, Kaş Limanı'ndaki adına dikilen anıttan başlayan ve Kepez Tepesi'ndeki dünyanın ilk uçak savaş gemisi olan İngiliz Gemisi Ben My Chree'yi batırdığı mevzilerde sona eren anma yürüyüşü düzenlendi. Patikalarda 8 kilometre süren yürüyüşe Kaş Belediye Başkan Vekili Birol Engin'in ile birlikte 30 kişi katıldı. Yürüyüşe katılanlar Kepez Tepesi'ndeki siperlerde bayrak açarak Aker'i andı.

Mustafa Ertuğrul Aker, bazı tarihçilere göre 27 Aralık 1916, bazı tarihçilere göre 8 Ocak 1917 tarihinde Kaş yakınlarındaki Kepez Tepesi'nden attığı top mermileriyle o zaman İtalyanlara ait olan bugünkü Yunanistan'ın Meis Adası önlerindeki İngiliz uçak savaş gemisi olan Ben My Chree'yi ve 200'e yakın irili ufaklı tekneyi batırdı.

Birinci Dünya Savaşı'nın en kötü günlerinde, Mustafa Ertuğrul Aker, Aydın'dan dört dağ topu ile Kaş'a gelerek, 600'e yakın top mermisini Kepez Tepesi'ne taşıdı.

Aker, bir pazar günü ani top atışlarıyla Ben My Chree'yi batırarak, dünyada ilk uçak gemisini batıran asker unvanını aldı. Kaş'tan sonra toplarını askerleriyle birlikte Kemer İlçesi'ne taşıyarak Fransız savaş gemileri Paris 2 ve Alexsandra'yı batıran Antalyalı Mustafa Ertuğrul Aker, Kurtuluş Savaşı'na da katıldı. Mustafa Ertuğrul Aker 5 Kasım 1968'de öldü.