Xanthos Antik Kent'i bölgede öncü


Açıklama: Xanthos dünya kültür mirasında yer aldığı için Antalya'da kültür ve arkeoloji turizminin yaygınlaşmasında öncü bir antik şehir. Likya medeniyetine ait en kapsamlı tarihi ve kültürel arkeolojik varlıklar Xanthos'ta bulunuyor. Kültür turizminin yaygınlaşmasında Xanthos ve Letoon özel öneme sahip.
Kategori: KÖYLERİMİZDEN HABER
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2013
Geçerli Tarih: 24 Mayıs 2022, 05:06
Site: Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
URL: http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=3535


Xanthos Antik Kent’i kültür turizminin gelişmesinde öncü

Xanthos Antik Kent'i kültür turizminin gelişmesinde öncü Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi sınırları içinde bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Xanthos Antik Kent’in kültür turizminin gelişmesinde öncü olduğunu söyledi.

Kültür turizmi çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Arıcı, Xanthos’un 25 yıldır UNESCO koruması altında olduğunu kaydetti. Başta Yazıtlı Pilye, Harp Anıtı, Likye yazıtı, Hellenistik surlar, Nereidler Anıtı, Likya mezarları, Roma Lahidi ve tiyatronun dünyanın ayakta kalan nadir kültür mirası olduğunu belirten Arıcı, Xanthos’un Likya’nın aynı zamanda dini ve idare merkezi olduğu için dünya kültür turizminde özel konuma sahip olduğunu söyledi.

Antalya’nın kültür turizminde dünyada söz sahibi olmasında Xanthos’un tanıtımına önem verdiklerini belirten Arıcı, 3 bin yıllık Likya kaya mezarlarının günümüzde halen orijinalliğini korumasında başta kültür turizmi tutkunu İngiliz ve Fransız turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olduğunu kaydetti. Arıcı, “Xanthos dünya kültür mirasında yer aldığı için Antalya’da kültür ve arkeoloji turizminin yaygınlaşmasında öncü bir antik şehir. Likya medeniyetine ait en kapsamlı tarihi ve kültürel arkeolojik varlıklar Xanthos’ta bulunuyor. Kültür turizminin yaygınlaşmasında Xanthos ve Letoon özel öneme sahip ” diye konuştu.

60 yıldır kazı çalışmasını Fransızların yaptığı Xanthos’da bir yıldır çalışmayı Akdeniz Üniversitesi yapıyor.

Arıcı:Xanthos, kültür turizminin yaygınlaşmasında öncü antik şehir