Işık; "Uygarlık Anadolu'da Doğdu"


Açıklama: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık, Celal Bayar Üniversitesi'nde "Uygarlık Anadolu'da Doğdu" konulu bir konferans verdi.
Kategori: FORUM & SÖYLEŞİ
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2012
Geçerli Tarih: 23 Haziran 2024, 10:12
Site: Likya Haber Gazetesi, Kalkan, Kaş Antalya Haberler
URL: http://www.likyahaber.net/haber/haber_detay.asp?haberID=3480


"Uygarlık Anadolu'da Doğdu"


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık, Celal Bayar Üniversitesi'nde "Uygarlık Anadolu'da Doğdu" konulu bir konferans verdi.

Atatürk ve Akdeniz Üniversitelerinde Arkeoloji bölümlerini kuran, Lykia ve Patara kazılarını başlatan, pek çok arkeolojik araştırmaya başkanlık ve bilimsel danışmanlık yapan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık, Celal Bayar Üniversitesi'nde "Uygarlık Anadolu'da Doğdu" konulu bir konferans verdi.

Konferansa, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çelik, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Uğurlu, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fahri Işık, anlattıklarını sunduğu slaytlarda yer alan resimler ve yazılı belgelerle de kanıtlayarak, "Yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular, Yunan Medeniyeti'nin Anadolu Medeniyeti'nden etkilendiğini gösteriyor. Sanıldığının aksine, Batı Uygarlığının temelinde Yunan Medeniyeti değil, Anadolu Medeniyeti vardır" dedi.

haber; Ramazan Sındıraç